Zpravodajský server pro albánskou komunitu ve Švýcarsku LeCanton27.ch uvedl, že kosovská policie v uplynulých dnech zatkla ve městě Podujeva (Podujevo) dvě osoby, které prodávaly zfalšované PCR testy za 100 až 800 eur (2540 až 20.318 korun). Celkově už bylo v Kosovu, Srbsku, Albánii a Severní Makedonii zadrženo v souvislosti s tímto přečinem přes sto lidí. Po celém světě již mezinárodní policejní organizace Interpol zaznamenala 17.000 padělaných testů na covid-19 a 407 zatčených.

Interpol již loni varoval, že se na testování na koronavirus snaží vydělávat zločinecké skupiny. Švýcarský Spolkový zdravotní úřad (BAG) přesto dosud uznává certifikáty o negativním testu na koronavirus vydané v balkánských zemích, připomínají švýcarská média.

Kanton Curych podle deníku Blick tento víkend na poslední chvíli zrušil hudební festival, který se zaměřoval na "komunitu silně zasaženou" koronavirem. Úřady se tak rozhodly učinit přesto, že návštěvníci se měli při vstupu prokazovat negativním testem.

Bezmála devítimilionové Švýcarsko je domovem několika set tisíc lidí s kořeny v bývalé Jugoslávii. Značná část balkánské diaspory obvykle tráví letní prázdniny v zemích svého původu. Balkánské státy mají oproti Švýcarsku nižší proočkovanost, nebezpečí nákazy koronavirem je tu proto vyšší.

Alpská země se podle zdravotnických úřadů potýká se čtvrtou vlnou pandemie covidu-19. Denní přírůstky nově infikovaných se v posledních týdnech pohybují v rozmezí 2500 až 3000, což se blíží bilancím za třetí vlny na začátku tohoto roku.

Dvoumilionové Kosovo při mnohem slabším testování za poslední den registrovalo bezmála 500 nově infikovaných, v minulých dnech byly přírůstky ale i vyšší než 2000. Kvůli rychlému plnění nemocnic covidovými pacienty zpřísnila vláda v Prištině opatření proti šíření nákazy. Podobné epidemické trendy jsou patrné i v dalších zemí regionu.