Zvýšení počtu infikovaných v Anglii se týká všech regionů a věkových skupin. Ve Skotsku, které zaznamenalo od konce května nejvyšší nárůst z celé Británie, nyní denní přírůstek nakažených mírně zpomaluje, uvedla Sarah Croftsová z ONS.

Denní přírůstky nakažených v Evropě se za poslední měsíc ztrojnásobily. Mohou za to nové nakažlivější subvarianty viru i zrušení pandemických opatření napříč evropskými státy. Nejvyšší denní přírůstky za čtvrtek 30. června vykazují například Francie (asi 113.000 na 67 milionů obyvatel), Německo (asi 113.000 na 83 milionů obyvatel) či Itálie (asi 84.000 na 59 milionů obyvatel).

V Česku koronavirová epidemie v uplynulém týdnu výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 nových případů, o 2400 více než minulý týden, a každý den tohoto týdne zatím přibylo více než 1000 případů, což se stalo naposledy na začátku května. Lidí v těžkém stavu ale výrazně nepřibývá, ve čtvrtek jich v nemocnicích bylo sedm.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek vyzvala evropské země, aby neomezovaly testování. Pro ochranu před vážnými příznaky nemoci covidu-19 je podle WHO stále důležité očkování.