Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden omilostnil dva příbuzné venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Informovala o tom agentura AP. Pět ze sedmi propuštěných Američanů jsou bývalí manažeři americké dceřiné společnosti venezuelského ropného koncernu PDSVA, kteří byli zadrženi v Caracasu v roce 2017.

"Dnes po mnoha letech nespravedlivého věznění je vezeme domů," prohlásil Biden o propuštěných Američanech. Ti jsou podle Bílého domu na cestě za svými rodinami v USA a jejich zdravotní stav je stabilní. Ve Venezuele jsou ve vězení nejméně další čtyři američtí občané.

Americké úřady výměnou za své občany propustili dva synovce Madurovy manželky Franquiho Florese a Efraina Campa. Oba byli zadrženi na Haiti v roce 2015 a v USA byli odsouzeni za pašování drog. Představitel americké administrativy agentuře Reuters potvrdil, že Biden oběma mužům udělil milost. Caracas chce také dosáhnout propuštění podnikatele a blízkého Madurova spolupracovníka Alexe Saaba, který byl vydán z Kapverd do USA kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Představitel americké administrativy agentuře Reuters řekl, že propuštěním Američanů se nemění politika Washingtonu vůči Venezuele. Prioritou Bílého domu zůstává dialog ve Venezuele mezi vládou a opozicí, který by vedl k vyhlášení svobodných a spravedlivých voleb.

Podle agentury AP je dnešní propuštění amerických občanů v Caracasu největší "výměnou zajatců", které Bidenova administrativa dosáhla. V zahraničí je z politických důvodů vězněno zhruba 60 Američanů. V poslední době se pozornost médií zaměřila na případy americké basketbalistky Brittney Grinerové, které ruský soud uložil devět let vězení za pašování drog, či bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Paula Whelana, jenž v Rusku dostal trest 16 let vězení za špionáž. Spojené státy v červenci Rusku nabídly, že vězněné Američany vymění za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si odpykává trest v USA.

Témata:  Venezuela Joe Biden USA

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy