Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Větší část lupu z drážďanské Zelené klenby zajistili policisté v Berlíně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Více než tři roky po vloupání do drážďanské barokní klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) našli vyšetřovatelé větší část lupu v Berlíně. V noci na dnešek zajistili v německém hlavním městě 31 částí kořisti, oznámily podle agentury DPA policie a státní zastupitelství. Zajištěné kusy byly v doprovodu speciálních policejních sil přepraveny zpět do Drážďan.

V saské metropoli nalezené předměty nejdříve prozkoumají kriminalisté a následně i experti ze saských uměleckých sbírek. Mají zjistit, zda jsou jednotlivé položky pravé a kompletní. Podle dosavadních ujištění se některé exponáty pravděpodobně dochovaly celé. Jde například o ozdobu klobouku a náprsní hvězdu k polskému Řádu Bílého orla s brilianty. Mnoho otázek však podle médií zůstává nezodpovězeno. Úřady například neupřesnily místo nálezu, ani podrobnosti ke stavu šperků.

Vyšetřovací orgány uvedly, že nálezu cenných předmětů předcházely rozhovory s právníky pravděpodobných pachatelů. Od začátku roku se v Drážďanech koná proces s šesti osobami obžalovanými ze závažné organizované krádeže, žhářství a zvláště závažného žhářství.

Mezi obhájci obžalovaných a státním zastupitelstvím se za účasti soudu jednalo i o možném návratu ukradených předmětů, které jsou ještě k dispozici, uvedly policie a státní zastupitelství. Sdělení dalších podrobností k případné dohodě však není možné. "Všechno ostatní je nyní vyhrazeno průběhu hlavního líčení před zemským soudem v Drážďanech," dodal mluvčí drážďanského státního zastupitelství Jürgen Schmidt.

Pachatelé se do drážďanského Rezidenčního zámku vloupali 25. listopadu 2019. Lupiči sekyrami rozbili vitrínu a odnesli si šperky ze 17. a 18. století. Ukradli 21 šperků obsahujících 4300 diamantů a briliantů v celkové hodnotě přesahující 113 milionů eur (2,75 miliardy korun) a při loupeži způsobili také věcnou škodu ve výši přesahující milion eur.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že za vloupáním jsou členové známého berlínského klanu. Obžalovaní pocházejí s velké rodiny arabského původu, ale jde o německé občany.

Šéfka drážďanských uměleckých sbírek Marion Ackermannová dnes dala najevo úlevu z toho, že se exponáty našly a poděkovala vyšetřovatelům. Ona sama prý poslední tři roky "hluboce věřila", že se ukradené klenoty opět vynoří. Podle ní totiž nic nenasvědčovalo tomu, že by se už někde objevily nebo byly prodány. Když ale člověk na čtvrtou adventní neděli dostane tak úžasnou zprávu, věří na "vánoční zázrak", řekla Ackermannová. V ulicích Drážďan se podle ní zpráva rozšířila jako lavina.

"Sasko říká: děkuji," vzkázal policii a justici saský zemský premiér Michael Kretschmer. Podle saské ministryně kultury Barbary Klepschové úspěch vyšetřujících orgánů ukazuje, "že se i tři roky po této bolestné loupeži vyplatí neztrácet naději a sledovat všechny stopy, které se naskytnou".

Témata:  Německo Grünes Gewölbe policie Německo

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.