Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Většina zbraní, které se USA chystají dodat Kyjevu, se nachází ve skladech v Německu a Polsku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Většina zbraní, které se Spojené státy americké chystají dodat Kyjevu v rámci nového balíčku podpory, se nachází ve skladech v Německu a Polsku.

To urychlí tempo dodávek na Ukrajinu po schválení zákona. Uvedl to portál CNN s odvoláním na americký zdroj obeznámený s procesem zásobování Ukrajiny vojenskou pomocí. Dodal, že jednou z prvních dodávaných položek budou dělostřelecké granáty. Informuje o tom zpravodajský web Ukrajinská pravda.

S novou plně schválenou vojenskou pomocí ze Spojených států se klade důraz na rychlost distribuce klíčové munice, jako jsou granáty pro houfnice s ráží 155mm, které by měly zastavit ruský postup. Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder zdůraznil připravenost k okamžité akci a zdůraznil robustní logistickou síť, která umožňuje rychlý přesun materiálu během několika dnů. Tuto zprávu potvrdil i Mark Warner, předseda senátního zpravodajského výboru, který vyjádřil naději, že materiál bude v tranzitu do konce týdne.

Zatímco američtí představitelé se o tom nevyjadřují přímo, jeden z amerických zdrojů, který je obeznámen s dodávkami vojenské pomoci Ukrajině, naznačil, že velká část této pomoci je již skladována v zařízeních v Německu a Polsku. To by samozřejmě výrazně zkrátilo čas potřebný k přepravě na Ukrajinu. Tento zdroj rovněž upřesnil, že dělostřelecké granáty budou mezi prvními materiály, které budou posunuty vpřed.

Podle zprávy zmíněného serveru ukrajinští představitelé hodlají rychle doručit výzbroj na klíčová místa po překročení hranic, ale kvůli obrovskému objemu zbraní představuje logistika stále výzvu. I s novým balíčkem pomoci se problém ruské dominance na bojišti nevyřeší okamžitě.

Jinými slovy, uvedená poměrová výhoda 10 ku jedné, kterou Rusko v současnosti požívá, nebude okamžitě smazána.

Institut pro studium války (ISW) varuje, že Ukrajina bude „pravděpodobně v nadcházejících týdnech nadále čelit přetrvávajícímu nedostatku dělostřelecké munice a interceptorů protivzdušné obrany a odpovídajícím omezením, které tento nedostatek klade na schopnost Ukrajiny provádět účinné obranné operace“.

ISW spekuluje, že Rusko by se mohlo pokusit zaútočit na dopravní sítě, jako je železnice, aby zkomplikovalo distribuci – na něco, na co se zaměřilo v pátek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti – a pokusit se zrychlit tempo podél frontové linie v omezeném okně, než dorazí americká pomoc.

Témata:  válka na Ukrajině USA U.S. ARMY

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy