Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Více než jedno ze čtyř dětí na světě trpí hlady, varuje UNICEF

1. máj 2014 TOP 09, Praha - Petřín
1. máj 2014 TOP 09, Praha - Petřín
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

"Závažná potravinová chudoba dětí popisuje děti, které přežívají na velmi chudé stravě, takže konzumují jen dvě nebo méně skupin potravin ," uvedla Harriet Torlesseová, hlavní autorka nové zprávy UNICEF, která byla zveřejněna ve středu. " V dnešní době, kdy víme, co je třeba udělat, je to šokující," dodala.

UNICEF doporučuje, aby malé děti denně konzumovaly potraviny z pěti z osmi hlavních skupin – mateřské mléko, obiloviny, kořeny, hlízy a luštěniny, ořechy a semena, mléčné výrobky, maso, drůbež a ryby, vejce, ovoce a zeleninu – bohaté na vitamin A a ostatní ovoce a zeleninu.

Avšak 440 milionů dětí mladších pěti let žijících ve zhruba 100 zemích s nízkými a středními příjmy žije v potravinové chudobě, což znamená, že nemají každý den přístup k pěti skupinám potravin. Z nich 181 milionů trpí velkou potravinovou chudobou, přičemž se stravují nejvíce ze dvou skupin potravin.

"Děti, které denně konzumují jen dvě skupiny potravin – například rýži a trochu mléka – mají až o 50 procent vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyskytnou závažné formy podvýživy," uvedla v prohlášení šéfka UNICEF Catherine Russellová.

Tato podvýživa může vést k vyhubnutí, stavu abnormální chudoby, což může být smrtelné. A i když tyto děti přežijí a vyrostou, určitě nebudou prospívat. Takže se jim ve škole bude dařit hůře, vysvětluje Torlesseová.

Závažná potravinová chudoba dětí se soustřeďuje přibližně ve 20 zemích, přičemž obzvláště obtížná situace je v Somálsku, kde je postiženo 63 procent malých dětí, Guineje (54 procent), Guineje-Bissau (53 procent) a Afghánistánu (49 procent).

Zpráva UNICEF poukazuje na současnou situaci v palestinském Pásmu Gazy, kde izraelská vojenská ofenzíva v reakci na útok militantů hnutí Hamás ze 7. října loňského roku " způsobila kolaps potravinového a zdravotnického systému ".

Témata:  děti UNICEF

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy