"Vláda pod vedením unie je tím nejlepším pro naši zem," řekl Laschet. V prohlášení k novinářům zmírnil svůj nedělní postoj, kterým si stejně jako Scholz kancléřství nárokoval. Uvedl, že těsný výsledek bez výrazné převahy jedné ze stran neumožňuje, aby si unie a SPD kancléřství pro sebe vyhradily.

"Kancléřem bude ten, kdo si ve Spolkovém sněmu zajistí většinu," řekl Laschet. "Tak to předpokládá ústava a to je také praxí od založení spolkové republiky," uvedl.

O možné koalici se Zelenými a FDP Laschet prohlásil, že to nesmí být žádný sňatek z rozumu, ale naopak společný projekt z radosti a vlastní vůle.

Na otázku, proč neukáže pokoru a nepřevezme za volební neúspěch odpovědnost, odpověděl Laschet, že CDU/CSU sice skončila druhá, ale že ani první SPD s náskokem jednoho procentního bodu nezískala automaticky většinu. O koalici se Zelenými a FDP chce jednat také SPD v čele se Scholzem, podle kterého si voliči vzhledem k výsledku přejí odchod unie do opozice.

Söder: CDU/CSU nechce vládu se Zelenými a liberály za každou cenu

Možná vládní koalice německé konzervativní unie CDU/CSU, Zelených a liberálních svobodných demokratů nebude za každou cenu. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil bavorský premiér a šéf tamní Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder. Söder, jehož CSU tvoří s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) na spolkové úrovni tradiční koalici, trvá na nezvyšování daní a na zajištění bezpečnosti.

"Účast Jamajky na vládě nemůže být za každou cenu," řekl Söder, který podle stranických barev použil pro koalici černých konzervativců, Zelených a žlutých FDP v Německu zažité označení. Barvy trojice této stran totiž odpovídají barvám na jamajské vlajce.

"Budeme obzvláště trvat na vnitřní a vnější bezpečnosti," řekl Söder. Unie bude podle něj dbát také na to, aby se nezvyšovaly daně. Rovněž dodal, že unie je k rozhovorům otevřená, svých základních postojů se ale vzdát nechce.

O volbách, ve kterých CDU/CSU dosáhla nejhoršího výsledku v poválečných dějinách Německa a ve kterých i sama CSU skončila nejhůře od roku 1949, prohlásil Söder, že spokojen není. "Když ztratíte tolik hlasů, tak o tom nelze pěkně hovořit," řekl.