Vláda chce občanům ochotným se nechat očkovat nabídnout výhody v podobě fotbalových zápasů nebo koncertů uspořádaných pro naočkované. Teď se žádné akce s hromadnou účastí kvůli epidemickým opatřením konat nemohou.

"Neuvažujeme o legislativě a zavádění pravidla povinného očkování dospělých. Ponecháme to na těch, kdo řídí podniky a služby," řekl Phaahla.

Podle něj si své podmínky nastaví majitelé barů, restaurací, prodejen s potravinami a dalších obchodů. Některé podniky už oznámily, že budou požadovat po zaměstnancích, aby se nechali naočkovat. Mezi prvními byla zdravotní pojišťovna Discovery, která bude požadovat od začátku příštího roku, aby všichni zaměstnanci byli naočkovaní.

Naopak největší odborová federace Cosatu, která zahrnuje víc než 20 odborových svazů, je proti povinnému očkování. Některé svazy mají informace, že zaměstnanci na některých pracovištích jsou tlačeni k naočkování pod hrozbou popuštění.

Cílem úřadů v JAR je mít do konce roku naočkováno 40 ze 60 milionů Jihoafričanů. Zatím dostalo jednu dávku 13 milionů lidí a plně imunizováno je 5,7 milionu občanů. Používají se hlavně vakcíny firem Pfizer/BioNTech a jednodávková vakcína firmy Johnson & Johnson. Denně se podle úřadů vyočkuje 250.000 dávek.

JAR se potýká s další vlnou nákazy, v minulých 24 hodinách se v zemi potvrdilo přes 9200 nových případů a zemřelo 418 lidí. Od začátku epidemie se nakazilo 2,7 milionu lidí a zemřelo skoro 83.000 nakažených.

JAR je v Africe nejpostiženější zemí. Počtem obyvatel tvoří 4,6 procenta Afričanů, ale 2,7 milionu infikovaných je 35 procent ze 7,6 milionu případů hlášených ze všech 54 afrických zemí.