Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlak z Prahy jel po uzavřené koleji, na které neměl co dělat, uvedl ministr

U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024) Fotogalerie +3
U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024)
Foto: Policia SR

Tragickou čtvrteční srážku vlaku jedoucího z Prahy a autobusu u Nových Zámků na Slovensku pravděpodobně způsobilo selhání lidského faktoru. Vlak podle předběžných informací jel po koleji, která měla být po předchozích vydatných deštích mimo provoz. Nehodu nepřežilo sedm lidí, dalších pět osob utrpělo zranění. 

Okolnosti nehody jsou nadále předmětem vyšetřování, do kterého jsou kromě policie zapojeny týmy z ministerstva dopravy či Železniční společnosti Slovensko (ZSSK). 

"Předběžné výsledky vyšetřování ukazují, že nedošlo k žádnému systémovému ani technickému selhání. Všechno fungovalo, jak mělo. Šlo pravděpodobně o individuální selhání lidského faktoru, které způsobilo, že na koleji, která byla v tu chvíli vyloučena z provozu, se objevil vlak, který tam neměl co dělat," uvedl ministr dopravy Jozef Ráž podle TASR. 

Podle generálního ředitele Železnic Slovenské republiky Alexandra Saka se zvedly závory po průjezdu osobního vlaku ve směru na Nové Zámky. "Do kolejiště nejprve vjelo osobní auto a následně za ním autobus, který se v kritické chvíli srazil s mezinárodním rychlíkem Praha - Budapešť," dodal. 

Ke srážce došlo na železničním přejezdu mezi Novými Zámky a Dvory nad Žitavou. Mluvčí Železnice Slovenské republiky Vladimíra Bahýlová sdělila, že nehoda se stala krátce po 17. hodině na chráněném železničním přejezdu se závorami a světelnou signalizací. 

Generální ředitel Českých drah Michal Krapinec napsal na síti X, že havaroval expres Metropolitan jedoucí z Prahy do Budapešti. "Podle informací od záchranářů jsou cestující z vlaku v pořádku a byli evakuováni ze soupravy. Náš strojvedoucí byl s lehkými popáleninami ošetřen na místě," uvedl a vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. 

Témata:  nehody vlaků vlaky Slovensko

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy