Frolkin se loni v srpnu přiznal serveru Važnyje istorii, že se během bojů na Ukrajině dopustil krádeže a také zavraždil civilistu ve vsi Andrijivka u Kyjeva. Tu Rusové okupovali během loňského února a března, po vpádu na Ukrajinu, než se na jaře museli od ukrajinské metropole stáhnout. Bývalý voják také vyjmenoval velitele, kteří opakovaně vydávali rozkazy k zabíjení civilních obyvatel.

Frolkin podle serveru sloužil u 64. motostřelecké brigády. Tato jednotka se podílela i na okupaci ukrajinského města Buča u Kyjeva. Když se svět dozvěděl o válečných zvěrstvech v tomto městě, které Moskva popírá, ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal 64. brigádu tím, že jí udělil čestný titul "gardová".

Frolkin po návratu z Ukrajiny do vlasti odešel z armády. Ale loni v prosinci jej začali stíhat za šíření "vědomě nepravdivých informací". Za ty ruské úřady pokládají veškeré informace o ruské armádě odchylující se od oficiální verze, podle které ruští vojáci nenapadají civilisty, neútočí na civilní cíle a už vůbec se nedopouštějí válečných zločinů.

Na Ukrajině čelí Frolkin v nepřítomnosti obvinění z válečného zločinu, za což mu hrozí doživotí, dodala BBC.

reklama