Von der Leyenová minulý týden ohlásila "krizovou intervenci" na energetickém trhu v kontextu vysokých cen plynu, které se promítají do cen elektřiny a vyvolávají obavy z dalekosáhlých společenských problémů. Cena plynu v Evropě dosáhla několikanásobné úrovně oproti loňskému roku, reagovala tak mimo jiné na pokles dodávek plynu z Ruska po jeho invazi na Ukrajinu.

"Návrh Evropské komise bude mít za cíl: omezit poptávku po elektřině... cenový strop na ruský plyn z plynovodů, pomoc zranitelným spotřebitelům a podnikům s příjmy z energetického sektoru, umožnit podporu výrobců elektřiny, kteří čelí problémům s likviditou spojeným s volatilitou," uvedla na twitteru von der Leyenová.

Uvedené body se objevují také v seznamu potenciálních opatření, který předkládá k diskusi české předsednictví v Radě EU před mimořádným jednáním unijních ministrů zodpovědných za energetiku. Toto jednání je v Bruselu na programu v pátek a mohlo by přinést shodu na sadě kroků, které by pak EK vtělila do legislativního textu. Spekuluje se o tom, že komise definitivní návrh představí příští středu, kdy bude von der Leyenová v Evropském parlamentu hodnotit "stav unie".