reklama

Podle prohlášení zveřejněného ukrajinskou prezidentskou kanceláří by mělo jít o tři miliardy eur (72,5 miliardy korun).

"EU stojí při vás, dokud to bude nutné. Podporujeme váš hrdinský boj. Boj za svobodu a proti brutální agresi," napsala von der Leyenová o válce, kterou loni v únoru zahájilo Rusko. Podotkla, že se těší, až se na Ukrajině se Zelenským znovu setká. Od začátku války podle DPA napadenou zemi navštívila třikrát.

Von der Leyenová také připomněla podporu ze strany Evropy ve formě generátorů, žárovek, přístřešků nebo školních autobusů. "Brzy začneme vyplácet náš podpůrný balíček ve výši 18 miliard eur (435 miliard Kč) v měsíčních tranších," doplnila.

Přislíbených 18 miliard eur se unijní exekutiva chystá Ukrajině poskytnout ve formě půjček v průběhu letošního roku. Chce tak podpořit základní funkce státu. Finance mají pomoci například s obnovou kritické infrastruktury. Mechanismus podle zprávy na webu komise Ukrajině přinese v průměru 1,5 miliardy eur každý měsíc, a pokryje tak významnou část jejích krátkodobých finančních potřeb, které ukrajinské úřady a Mezinárodní měnový fond odhadují na tři až čtyři miliardy měsíčně. Kyjev má na splacení půjček až 35 let a první splátky se odkládají na rok 2033.

Zelenskyj a von der Leyenová podle ukrajinské prezidentské kanceláře probírali také nadcházející summit Evropské unie a Ukrajiny, který je plánovaný na 3. února v Kyjevě. Hovořili v této souvislosti o doporučeních, kterými by se Ukrajina podle EU měla řídit, aby se přiblížila členství v unijním bloku. Von der Leyenová podle Kyjeva Zelenskému sdělila, že Ukrajina v plnění těchto doporučení učinila značný pokrok.

Všech sedm doporučení Bruselu pro Ukrajinu se týká domácí politiky a soudnictví, například boje s korupcí nebo procedury schvalování soudců ústavního soudu. Ukrajina získala status kandidátské země na členství v EU v roce 2022.