Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vrazil by mi kudlu do zad, řekl Trump o Kimovi

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Bývalý americký prezident Donald Trump vnímal severokorejského vůdce Kim Čong-una jako někoho, kdo by mu "vrazil nůž do břicha" kdyby měl příležitost. V rozhovoru pro magazín Foreign Policy to uvedl bývalý vysoce postavený americký diplomat. 

V letošní prezidentské kampani Trump přitom zdůrazňoval svůj blízký vztah s vůdcem KLDR a tvrdil, že než zastával prezidentský úřad on, Amerika byla v "bezpečí".

Agentura Jonhap poukázala na Trumpovo setkání se svými příznivci v roce 2018, kdy Trump prohlásil, že se do sebe s Kimem "zamilovali" a tvrdil, že Kim mu posílá "krásné dopisy".

Jiný obraz o Trumpově vztahu s Kimem však vylíčil v rozhovoru s Foreign Affairs bývalý velvyslanec USA při Evropské unii Gordon Sondland z dob Trumpovy vlády.

"Ten sr*č by mi vrazil nůž do břicha, kdyby měl příležitost," parafrázoval Sondland neveřejnou odpověď bývalého amerického prezidenta na otázku, jak vnímá Kima.

Tato expresivní odpověď měla naznačovat Trumpovou nedůvěru vůči lídrovi KLDR, dodala agentura Jonhap.

Severokorejský lídr si v posledních měsících notuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho návštěva v Severní Koreji je nyní ve stádiu přípravy, oznámil v pátek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"Prezident Putin má pozvání na oficiální návštěvu Severní Koreje," uvedl Peskov. " Termíny návštěvy včas oznámíme," dodal mluvčí.

Spojené státy a Jižní Korea viní Severní Koreu, že dodává zbraně Rusku, které je nasazuje ve válce na Ukrajině. Moskva i Pchjongjang tato obvinění popírají.

Vůdce KLDR Kim Čong-un loni v září navštívil ruský Dálný východ, kde absolvoval jednání s Putinem.

Severokorejský vůdce přicestoval se na ruském Dálném východě setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Oba lídři se vzájemně obdarovali puškami.

Putin a Kim si pak před společnými rozhovory na kosmodromu prohlédli odpalovací rampu, kde se seznámili s procesem montáže ruské nosné rakety typu Angara.

Severokorejský vůdce poté dodal, že KLDR stojí za všemi kroky, které Putin a Rusko učiní. Podle něj je spojuje společný boj proti imperialismu. Rozhovory obou delegací podle ruských státních médií trvaly čtyři až pět hodin. Po jednání se odebrali na oběd. 

Témata:  Donald Trump Kim Čong-un

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy