Dva reaktory, které dosud byly v provozu, byly od sítě podle Enerhoatomu odpojeny ve čtvrtek kvůli požáru skládky popela v areálu blízké tepelné elektrárny, který zasáhl elektrické vedení. Požáry podle ukrajinských úřadů způsobilo ruské ostřelování. Podle ukrajinských úřadů to bylo poprvé, co byla tato největší evropská jaderná elektrárna odpojena od ukrajinské energetické sítě.

"Tímto Záporožská JE navzdory řadě provokací okupantů nadále pracuje v energetickém systému Ukrajiny a zabezpečuje potřeby naší země ohledně elektrické energie," uvedl Enerhoatom. První reaktor byl podle něj připojen zpět k ukrajinské energetické soustavě dnes v 13:04 SELČ a druhý ve 20:15 SELČ.

Ruské invazní síly se největší atomové elektrárny v Evropě zmocnily na začátku března, nicméně ukrajinští inženýři z Enerhoatomu stále řídí její každodenní provoz, pracují pod kontrolou Rusů. V posledních dvou týdnech bylo území elektrárny opakovaně ostřelováno, přičemž Kyjev a Moskva se z útoků vzájemně obviňují.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval svět, aby jednal mnohem rychleji a přinutil ruské vojáky jadernou elektrárnu opustit. Zařízení bylo na několik hodin odpojeno od elektřiny, což podle něj hrozilo přerůst v jadernou katastrofu.

MAAE se chystá na začátku příštího týdne navštívit Záporožskou JE, píše WSJ

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se chystá na začátku příštího týdne vyslat své inspektory do jihoukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupuje Rusko. S odvoláním na zdroje zapojené do jednání o přístupu do zařízení o tom informoval list The Wall Street Journal.

Tým MAAE by mohl do největší jaderné elektrárny v Evropě přivézt náhradní díly, zařízení pro kontrolu úrovně radiace a další důležité materiály. Agentura se bude snažit posoudit bezpečnost elektrárny a řešit případné bezpečnostní problémy, které vyvstaly během bojů.

Dva lidé seznámení se situací WSJ sdělili, že je téměř jisté, že delegace navštíví Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku příštího týdne. Detaily mise se podle nich ale ještě dojednávají. Podle jednoho ze zdrojů se agentura na inspekci "zběsile připravuje". Jiný zdroj uvedl, že mise se určitě bude konat příští týden, a další WSJ řekl, že je inspekce plánovaná na pondělí 29. srpna.

"O bezprostřední misi MAAE do Záporožské jaderné elektrárny aktivně jednáme. Podrobnosti budou následovat co nejdříve," uvedl mluvčí MAAE.

Moskva dlouhodobě tvrdí, že je otevřená návštěvě zařízení, které okupuje téměř od začátku únorové invaze na Ukrajinu. Dosud si ale kladla podmínky - včetně toho, že inspektoři mají do elektrárny přicestovat přes Krym - které byly pro Kyjev i MAAE nepřijatelné, píše WSJ.

MAAE ohledně inspekce zařízení intenzivně vyjednává. Rusko už podle dřívějšího prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho dalo misi zelenou, nicméně zbývá vyřešit další překážky. Podle zdrojů WSJ ale Rusko už své nároky snížilo, což umožní delegaci vedené Grossim do elektrárny přicestovat přes ukrajinské území a zůstat v ní déle než jeden den.

Každodenní provoz jaderné elektrárny okupované ruskými silami stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci. V posledních dvou týdnech byl areál elektrárny opakovaně ostřelován, přičemž Kyjev a Moskva se z útoků obviňují navzájem. Situace kolem elektrárny vyvolává obavy z možné jaderné katastrofy.