Výbor má podle agentury Reuters zprávu zveřejnit na internetu. Vycházet bude z 18 měsíců vyšetřování během nichž komise vyslechla téměř 1200 svědectví, analyzovala tisíce dokumentů i desítky rozsudků státních i federálních soudů.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat nejen Trumpa, ale i pět jeho spolupracovníků, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení, přičemž poslední zmíněný zločin se vztahuje pouze na bývalého prezidenta.

V pondělí výbor zveřejnil zhruba stostránkové shrnutí dnes očekávané zprávy. Kongresmani v ní uvádějí, že všichni jejich svědci, kteří mají stranickou příslušnost, byli až na jednoho republikáni. Jedinou demokratkou byla Jocelyn Bensonová z Michiganu, zbylí svědci byli policisté, zaměstnanci Bílého domu Trumpovy administrativy a další.

Trump podle výboru razil "velkou lež" o tom, že v prezidentských volbách v listopadu 2020 porazil současného prezidenta Joea Bidena. Na základě tohoto tvrzení pak vyvíjel tlak ministerstvo spravedlnosti a volební představitele jednotlivých států ve snaze legitimizovat své vítězství.

Trumpův postoj, že mu "volby byly ukradeny", převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru jednali, když 6. ledna 2021 přemohli policisty a vtrhli do budovy Kongresu. Učinili tak ve chvíli, kdy se členové Sněmovny reprezentantů a Senátu chystali stvrdit Bidenovo volební vítězství.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby "bojovali jako o život". Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, uvedl výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem agrese a hněvu davu. Ten je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

Trump výsledky voleb z roku 2020 neuznal dodnes a nejen toto vyšetřování vedené proti němu označuje za "hon na čarodějnice", "politicky motivovanou rybářskou výpravu" nebo "stranicky motivovaný pokus odstranit něj i Republikánskou stranu".