Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výbor amerického Kongresu má zveřejnit tisícistránkovou zprávu o vyšetřování Trumpa

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Americký zvláštní kongresový výbor pro vyšetřování útoku na Kapitol 6. ledna 2021 se chystá zveřejnit až tisícistránkovou zprávu, která má detailně popsat průběh jeho vyšetřování. To v pondělí vyvrcholilo doporučením pro ministerstvo spravedlnosti, aby obvinilo bývalého prezidenta Donalda Trumpa z několika závažných zločinů včetně napomáhání vzpouře. Dnes o tom informuje web stanice CNN.

Výbor má podle agentury Reuters zprávu zveřejnit na internetu. Vycházet bude z 18 měsíců vyšetřování během nichž komise vyslechla téměř 1200 svědectví, analyzovala tisíce dokumentů i desítky rozsudků státních i federálních soudů.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat nejen Trumpa, ale i pět jeho spolupracovníků, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení, přičemž poslední zmíněný zločin se vztahuje pouze na bývalého prezidenta.

V pondělí výbor zveřejnil zhruba stostránkové shrnutí dnes očekávané zprávy. Kongresmani v ní uvádějí, že všichni jejich svědci, kteří mají stranickou příslušnost, byli až na jednoho republikáni. Jedinou demokratkou byla Jocelyn Bensonová z Michiganu, zbylí svědci byli policisté, zaměstnanci Bílého domu Trumpovy administrativy a další.

Trump podle výboru razil "velkou lež" o tom, že v prezidentských volbách v listopadu 2020 porazil současného prezidenta Joea Bidena. Na základě tohoto tvrzení pak vyvíjel tlak ministerstvo spravedlnosti a volební představitele jednotlivých států ve snaze legitimizovat své vítězství.

Trumpův postoj, že mu "volby byly ukradeny", převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru jednali, když 6. ledna 2021 přemohli policisty a vtrhli do budovy Kongresu. Učinili tak ve chvíli, kdy se členové Sněmovny reprezentantů a Senátu chystali stvrdit Bidenovo volební vítězství.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby "bojovali jako o život". Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, uvedl výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem agrese a hněvu davu. Ten je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

Trump výsledky voleb z roku 2020 neuznal dodnes a nejen toto vyšetřování vedené proti němu označuje za "hon na čarodějnice", "politicky motivovanou rybářskou výpravu" nebo "stranicky motivovaný pokus odstranit něj i Republikánskou stranu".

Témata:  Donald Trump Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.