Studie se zabývala potenciálem ekonomických, environmentálních a sociálních výhod plynoucích z renovace osvětlení ve zmíněných oblastech. Pro Česko z ní vyplynulo, že přechodem na modernější způsob osvětlení by se spotřeba elektřiny každý rok snížila o 913 gigawatthodin, což odpovídá více než 458.000 ušetřeným tunám oxidu uhličitého (CO2). To odpovídá množství CO2, které může během roku absorbovat 20 milionů plně vzrostlých stromů, nebo objemu ročních emisí více než 158.000 automobilů se spalovacím motorem, uvedla firma.

Konkrétně v oblasti silničního a pouličního osvětlení je podle analýzy z 1,35 milionu svítidel v Česku modernizováno na LED technologii pouze asi 26 procent, což je sice více než v Polsku, kde je to pětina, ale méně než na Slovensku, kde je to 34 procent. Průměr střední a východní Evropy činí 27 procent. Z téměř 2,1 milionu svítidel ve školách a na univerzitách v ČR pak bylo modernizováno na LED technologii pouze osm procent, průměr ve střední a východní Evropě je sedm procent, dodala společnost.

"Protože se zaměřujeme na oblast udržitelnosti, chceme upozornit na skutečnost, že renovace budov a uliční infrastruktury prostřednictvím osvětlení je snadná, rychlá a efektivní," řekl Tomasz Waszkiewicz, generální ředitel společnosti Signify pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Analýza trhu s osvětlením se podle společnosti uskutečnila v prvním čtvrtletí letošního roku. Kromě Česka firma sbírala údaje také v Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Rumunsku, Polsku, Slovinsku a na Slovensku.

Společnost Signify se dříve jmenovala Philips Lighting a stále pod ní mimo jiné patři globální značka spotřebitelského osvětlení Philips. Firma v loňském roce vykázala tržby 6,5 miliardy eur (165,2 miliardy korun) a zaměstnávala přibližně 37.000 zaměstnanců v 74 zemích světa.