reklama

Thajsko má za minulých 24 hodin potvrzených 15.335 nově nakažených a 129 úmrtí. V počtu nákaz je to nejvíc od začátku pandemie, minulý týden v zemi přibývalo po 10.000 případech. Podobně jako v ostatních zemích jihovýchodní Asie se to vysvětluje šířením silně nakažlivé varianty delta. Celkově má 70milionová země skoro půl milionu potvrzených případů koronaviru a 4059 úmrtí.

V Bangkoku jsou už vytížené nemocnice a někteří lidé zemřeli doma. Thajsko povodně epidemii zvládalo dobře, od dubna se situace zhoršila. Země obtížně zajišťuje vakcíny, takže naočkována je asi pětina občanů.

Australský Nový Jižní Wales zaznamenal za den druhý nejvyšší nárůst lokálně šířených nákaz a předsedkyně jeho vlády Gladys Berejiklianová řekla, že se bojí nové vlny po bouřlivých sobotních protestech proti uzávěře. "K včerejším (sobotním) protestům mohou říci, že jsem znechucená, zlomilo mi to srdce. Doufám, že to nepřinese komplikace, ale mohlo by," prohlásila dnes premiérka nejlidnatějšího australského státu.

Dnes tam oznámili 141 nových případů covidu-19. Nová vlna začala v červnu se šířením varianty delta. V Novém Jižním Walesu nyní mají přes 2000 nakažených a na jednotkách intenzivní péče je tam 43 pacientů, což je o šest víc než v sobotu.

Australský premiér Scott Morrison, který je kritizovaný za pomalou vakcinaci, dnes řekl, že rychlejší zásobování vakcínami Novému Jižnímu Walesu nepřinese zrušení uzávěry. Podle něj je potřeba uzávěru důsledně vymáhat. Také on kritizoval sobotní protesty.

Navzdory novému šíření nákazy má 25milionová Austrálie epidemii spíš pod kontrolou, celkově se tam potvrdilo 32.600 infekcí a zemřelo 918 lidí.

Ve snaze urychlit vakcinaci v Sydney přehodnotila australská poradní skupina pro imunizaci hodnocení vakcíny firmy AstraZeneca a doporučuje ji nyní i pro lidi mladší 60 let. Dřív ji doporučovala jenom pro lidi starší 60 let.

Morrison dnes řekl, že se vládě podařilo zajistit 85 milionů dávek vakcín firem Pfizer-BioNTech, ale dodány budou až příští a přespříští rok.

Vietnam v sobotu uzavřel Hanoj, na veřejných místech platí zákaz shromažďování více než dvou lidí a otevřeny jsou jen vládní úřady, nemocnice a obchody se základním zbožím. USA zemi pomáhají s vakcinací a vietnamský velvyslanec v USA dnes řekl, že Washington hodlá dodat další vakcíny.

Dnes do Vietnamu dorazily tři miliony dávek vakcín od firmy Moderna darované Spojenými státy. Další dva miliony USA poskytly prostřednictvím programu COVAX. "USA oznámily, že zvažují darovat Vietnamu v blízké době další vakcíny," uvedl velvyslanec Ha Kim Ngoc.

Kromě toho Vietnam s USA jedná o možnosti vyrábět vakcíny na svém území, výroba by mohla začít koncem příštího roku.

Ačkoli zpočátku Vietnam s koronavirem bojoval úspěšně, nyní se tam epidemie rychle šíří, za sobotu úřady nahlásily skoro 8000 nových případů, což byl zatím nejvyšší denní přírůstek. Vietnam má 96 milionů občanů, koronavirem se tam nakazilo 95.000 lidí a zemřelo 370.

Indie dnes ohlásila nových 39.742 nakažených a 535 mrtvých, což je klidnější situace než v květnu, kdy se nově infikovaní počítali na stovky tisíc. Přesto je Indie co do infikovaných po USA druhou nejpostiženější zemí světa. Má 1,3 miliardy občanů a víc než 31 milionů z nich se nakazilo. Na komplikace covidu-19 tam zemřelo více než 420.000 lidí.

reklama