"Útoky uvrhly miliony lidí do extrémní nouze a otřesných životních podmínek," uvedl Türk v prohlášení. "V souhrnu to vyvolává vážné problémy z hlediska mezinárodního humanitárního práva, které vyžaduje (získání) konkrétní a přímé vojenské výhody pro každý napadený objekt," dodal.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. V posledních týdnech začala Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu.

Türk v prohlášení také uvedl, že předběžná analýza videozáznamů zachycujících pravděpodobně ukrajinské vojáky při popravě ruských válečných zajatců ukazuje, že jsou snímky "s vysokou pravděpodobností autentické".

Z brutální popravy ruských zajatců ukrajinskou armádu v souvislosti se zveřejněnými videi minulý týden obvinilo ruské ministerstvo obrany. Podle ukrajinských představitelů je na plné verzi videí jasně vidět, že část z těchto Rusů na Ukrajince zaútočila.

"V nadcházejících měsících očekáváme další pohyb obyvatelstva. V Kyjevě už to vidíme, město se vyprazdňuje," řekla dnes podle agentury DPA novinářům v Ženevě vedoucí operací Červeného kříže (IFRC) Violaine des Rosierová. Podle ní se zvyšuje i počet vysídlených osob uvnitř Ukrajiny.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale zatím nezaznamenal zvýšený počet překročení hranic, uvedla jeho mluvčí. Podle dostupných údajů je na Ukrajině nyní 6,5 milionu vnitřních uprchlíků a na 4,7 milionu lidí získalo ochranu v sousedních zemích.

reklama