reklama

"Jde o dvoustranné vztahy, které nadále zůstávají v dosti žalostném vztahu," řekl Peskov k rusko-americké relaci, která bývá označována za nejhorší od konce studené války.

"(Prezidenti) budou pravděpodobně diskutovat (...) především o napětí kolem Ukrajiny, postupu NATO k našim hranicím a iniciativě prezidenta Putina ohledně bezpečnostních záruk," dodal kremelský mluvčí.

Kreml už v pátek sdělil, že Putin v chystaném telefonátu bude žádat záruky, že NATO se nebude rozšiřovat dál na východ. Biden takovou garanci dát odmítá. Šéf NATO Jens Stoltenberg v tomto týdnu řekl, že do rozšiřování aliance nemá Rusko co mluvit.

Rusko v uplynulých týdnech shromažďuje u hranic s Ukrajinou své vojáky. Americká i ukrajinská rozvědka jsou přesvědčeny o tom, že Moskva může proti Kyjevu chystat vojenskou ofenzivu, která by mohla být zahájena už začátkem příštího roku. Rusko to odmítá a obviňuje Washington, že se snaží situaci kolem Ukrajiny vyhrotit. Ukrajina podle ní sama připravuje vojenskou akci proti proruským separatistům na východě země, což Kyjev popírá.

Vztahy mezi Ruskem a USA se zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá. Spory panují také ohledně fungování diplomatických misí včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit.