reklama

Bílý dům vyjádřil politování nad "nesmyslným násilným činem". Podle agentury Reuters uvedl, že Spojené státy jsou v případě potřeby připraveny poskytnout Česku podporu.

"Jsem hluboce šokován tragickou zprávou, která přichází z Prahy. Naše myšlenky jsou s rodinami nevinných obětí, které tento násilný čin ztratil, a doufáme v rychlé uzdravení zraněných. Našim českým přátelům: Kanada truchlí s vámi," napsal premiér Justin Trudeau.

Česku kondoloval také německý kancléř Olaf Scholz. Ten poslal premiérovi Petru Fialovi telegram, ve kterém uvedl, že Německo stojí sdílí smutek a bolest Česka. "Moje myšlenky patří obětem a jejich příbuzným," napsal německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že polský národ sdílí bolest všech, kteří kvůli dnešním tragickým událostem trpí. "Silné emoce při zjištění, že se terčem smrtící střelby stala Univerzita Karlova v Praze. Vyjadřuji svou solidaritu s oběťmi, zraněnými a jejich blízkými, stejně jako s českým lidem a úřady," napsal francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Jsem hluboce otřesen zprávou o tragických událostech v Praze, v důsledku kterých byli zabiti a zraněni civilisté. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí a přeji zraněným brzké uzdravení," napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová poslala Česku na síti X kondolenci. "Jsem šokována nesmyslným násilím střelby, která si dnes v Praze vyžádala několik obětí. Vyjadřuji svou nejhlubší soustrast rodinám obětí a českému lidu jako celku. Stojíme a truchlíme s vámi."

"Dívám se na zprávy o střelbě na Filozofické fakultě v Praze a myslím na všechny nevinné oběti, jejich příbuzné a přátele. Jsem hluboce zarmoucen, že k takové tragédii došlo u našich sousedů v předvečer Vánoc, svátků míru a rodiny. Vyjadřuji upřímnou soustrast a chci vás ujistit, že jsme s vámi v této těžké chvíli. Jsem v kontaktu s českým prezidentem Petrem Pavlem a nabídl jsem jakoukoliv pomoc, pokud by to Česká republika potřebovala," uvedla na facebooku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Premiér Robert Fico na facebooku napsal: "Stojíme v této náročné situaci při našich českých bratrech a jsme připraveni poskytnout jakoukoli pomoc, která by zmírnila následky této hrozné tragédie."