reklama

WHO se k pandemické situaci v Číně znovu vyjádřila v době, kdy vývoj pandemie v nejlidnatější zemi znepokojuje svět a Peking opakovaně čelí kritice, že poskytuje neúplná a nespolehlivá data. Čínská vláda hlásí přibližně 5000 nově infikovaných denně, vážné či kritické příznaky se objevují podle vládních údajů u tří až čtyř procent infikovaných pacientů. Peking od začátku pandemie uplatňoval politiku nulové tolerance vůči covidu-19, ale v prosinci po pouličních protestech většinu opatření proti šíření covidu zrušil, což vedlo k výraznému zvýšení přírůstků nakažených.

WHO je znepokojena prudkým nárůstem infekcí covidu-19 v Číně, zdůraznil dnes generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Nadále žádáme Čínu o více rychlých, pravidelných a spolehlivých dat o hospitalizacích a úmrtích a také o komplexnější virové sekvenování v reálném čase," řekl Tedros na tiskovém brífinku. "WHO je znepokojena ohrožením životů v Číně a znovu zdůraznila důležitost očkování, včetně posilovacích dávek, pro ochranu před hospitalizací, vážným průběhem nemoci a úmrtím," dodal Tedros.

Podle agentury AFP od zrušení covidových opatření Čína, kde žije 1,4 miliardy lidí, ohlásila 15 úmrtí na koronavirus. Podle WHO je přitom čínská definice úmrtí na covid-19 příliš úzká. "Domníváme se, že aktuální čísla zveřejněná Čínou podhodnocují skutečný dopad nemoci pokud jde o hospitalizace, přijetí na jednotky intenzivní péče a hlavně pokud jde o úmrtí," řekl dnes krizový manažer WHO Michael Ryan.

Analýza ukázala, že v Číně mezi místními přenosy koronavirové infekce převažují podvarianty virové varianty omikron BA.5.2 a BF.7. Rozbor čínského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukázal, že tvoří 97,5 procenta místních případů nákazy. Zjištěna byla také nízká procenta jiných známých podvariant omikronu, informovala dnes agentura Reuters. Varianty omikronu odvozené od BF.7 a BA.5 jsou aktuálně nejčastějšími i v České republice, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Čínské CDC podle WHO nyní nehlásí žádnou novou variantu koronaviru. Prezentované údaje o infekcích mezi místními obyvateli přitom byly založeny na více než 2000 vzorcích genomů, které byly odebrány a analyzovány od 1. prosince minulého roku.