Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO: Čínská data neukazují skutečný rozsah a závažnost koronavirové pandemie

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Údaje poskytované čínskými úřady podhodnocují prudký nárůst počtu případů covidu-19 v zemi a souvisejících úmrtí. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Čína nyní podle organizace nehlásí žádnou novou variantu koronaviru, informovala agentura Reuters.

WHO se k pandemické situaci v Číně znovu vyjádřila v době, kdy vývoj pandemie v nejlidnatější zemi znepokojuje svět a Peking opakovaně čelí kritice, že poskytuje neúplná a nespolehlivá data. Čínská vláda hlásí přibližně 5000 nově infikovaných denně, vážné či kritické příznaky se objevují podle vládních údajů u tří až čtyř procent infikovaných pacientů. Peking od začátku pandemie uplatňoval politiku nulové tolerance vůči covidu-19, ale v prosinci po pouličních protestech většinu opatření proti šíření covidu zrušil, což vedlo k výraznému zvýšení přírůstků nakažených.

WHO je znepokojena prudkým nárůstem infekcí covidu-19 v Číně, zdůraznil dnes generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Nadále žádáme Čínu o více rychlých, pravidelných a spolehlivých dat o hospitalizacích a úmrtích a také o komplexnější virové sekvenování v reálném čase," řekl Tedros na tiskovém brífinku. "WHO je znepokojena ohrožením životů v Číně a znovu zdůraznila důležitost očkování, včetně posilovacích dávek, pro ochranu před hospitalizací, vážným průběhem nemoci a úmrtím," dodal Tedros.

Podle agentury AFP od zrušení covidových opatření Čína, kde žije 1,4 miliardy lidí, ohlásila 15 úmrtí na koronavirus. Podle WHO je přitom čínská definice úmrtí na covid-19 příliš úzká. "Domníváme se, že aktuální čísla zveřejněná Čínou podhodnocují skutečný dopad nemoci pokud jde o hospitalizace, přijetí na jednotky intenzivní péče a hlavně pokud jde o úmrtí," řekl dnes krizový manažer WHO Michael Ryan.

Analýza ukázala, že v Číně mezi místními přenosy koronavirové infekce převažují podvarianty virové varianty omikron BA.5.2 a BF.7. Rozbor čínského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukázal, že tvoří 97,5 procenta místních případů nákazy. Zjištěna byla také nízká procenta jiných známých podvariant omikronu, informovala dnes agentura Reuters. Varianty omikronu odvozené od BF.7 a BA.5 jsou aktuálně nejčastějšími i v České republice, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Čínské CDC podle WHO nyní nehlásí žádnou novou variantu koronaviru. Prezentované údaje o infekcích mezi místními obyvateli přitom byly založeny na více než 2000 vzorcích genomů, které byly odebrány a analyzovány od 1. prosince minulého roku.

Témata:  Čína COVID-19 koronavirus WHO

Aktuálně se děje

4. května 2024 8:22

Morawiecki si kopl do EU. V Polsku vzbudila jeho slova pozdvižení

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

VIDEO: Píseň slavící diktátora Kima se stala hitem TikToku. Skladba má nové, alarmující poselství

VIDEO: Píseň slavící diktátora Kima se stala hitem TikToku. Skladba má nové, alarmující poselství

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.