Světová zdravotnická organizace (WHO) se dnes na doporučení nezávislých expertů vyslovila proti zrušení zdravotního stavu nouze mezinárodního významu. Ten vyhlásila už na konci ledna 2020 v souvislosti s pandemií covidu-19.
Rada expertů podle agentury DPA situaci vyhodnocuje každé tři měsíce a dává doporučení WHO. Nouzový stav je nejvyšší stupeň pohotovosti, jaký může organizace vyhlásit.
Světové společenství má na jeho základě napřít pozornost na nebezpečný problém a vlády podnítit k přijetí opatření. Země mají za nouzového stavu také povinnost hlásit počet zachycených případů infekce.
Když WHO stav nouze vyhlašovala 30. ledna 2020, byla mimo Čínu známa zhruba stovka případů infekce ve 21 zemích. Od té doby bylo zaznamenáno téměř půl miliardy případů a na šest milionů souvisejících úmrtí.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, WHO
Související
15. ledna 2025 10:37
12. prosince 2024 15:31
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33