reklama

Pro WHO je situace v čínské metropoli - stejně jako každý nový související shluk případů nákazy - zdrojem znepokojení, dodal Ryan s tím, že Světová zdravotnická organizace vývoj bedlivě sleduje a bude o něm mezinárodní komunitu informovat.

Na pravidelné tiskové konferenci Ryan dodal, že WHO nabídla Pekingu další pomoc a podporu; podle toho, jak se bude stav vyvíjet, může organizace v zemi rozšířit svůj nynější tým.

Původ nového ohniska nákazy v Pekingu zatím podle WHO není jistý; hypotézu, že ji mohl způsobit dovoz nebo balení lososů je třeba ještě prověřit. Čínské státní deníky informovaly, že se koronavirus objevil na porcovacích deskách používaných na dovážené lososy na pekingském tržišti Sin-fa-ti.

Krom situace v Pekingu vyjádřil Ryan obavy také nad vývojem v Brazílii, která patří mezi několik zemí, kde stoupá počet případů nákazy. Znepokojivá je podle něj rovněž situace ve Střední Americe.

Pokud jde o uvolňující se mezinárodní leteckou dopravu, Ryan uvedl, že WHO bude během několika následujících dní vydávat podrobnější rozbory a doporučení pro veřejnost. Podle jeho slov není možné zajistit stoprocentně bezpečnou leteckou dopravu. Proto je "naprosto nutné" mít možnost vypátrat následně každého, kdo byl v konkrétním letadle.

reklama