reklama

"Konec pandemie je stále v nedohlednu a na evropský region připadá bohužel více než 1,2 milionu úmrtí pacientů s covidem-19," uvedla ředitelka evropské pobočky WHO pro krizové situace Dorit Nitzanová.

WHO na svých internetových stránkách uvádí, že na celém světě se koronavirem nakazilo přes 198 milionů lidí, z nich 4,22 milionu zemřelo. Nejvíce infikovaných, 77,3 milionu, připadá na oblast Severní, Střední a Jižní Ameriky, druhá je Evropa. Třetí nejvyšší počet lidí se nakazil v jihovýchodní Asii, je jich tam 38,4 milionu, ve východním Středomoří pak 12,7 milionu. V Africe se podle oficiálních statistik nakazilo necelých pět milionů lidí a v oblasti západního Tichomoří 4,6 milionu lidí. Skutečné počty lidí, již se koronavirem infikovali, budou ale pravděpodobně vyšší vzhledem k omezenému testování zejména v chudších zemích.

Podle Nitzanové je důležité, aby jednotlivé státy pokračovaly ve svém úsilí ochránit ohrožené skupiny obyvatel. Tempo, jakým postupuje vakcinace, se v různých zemích spadajících do evropského regionu WHO liší. "Proočkovanost prioritních skupin, jako jsou lidé nad 60 let, zdravotníci, lidé žijící v domech s pečovatelskou službou nebo chronicky nemocní, je v několika zemích stále nízká," upozornila Nitzanová.

Aby pandemie skončila, je nutné zrychlit tempo očkování rovnoměrně ve všech zemích, vyzvala zástupkyně WHO v dnes zveřejněné tiskové zprávě. To se týká jak podpory výroby vakcín, tak jejich sdílení mezi státy. Dodala, že je nutné dodržovat existující opatření pro zastavení šíření koronaviru, tedy testovat, sekvenovat odebrané vzorky, trasovat kontakty nakažených a dodržovat karanténu. Lidem, kteří se vydávají na cesty, Nitzanová vzkazuje, aby vyhodnotili rizika, jež to s sebou přináší.

reklama