Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WP: Americké varování před terorem v Rusku obsahovalo konkrétní informace

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

USA s více než dvoutýdenním předstihem varovaly Rusko, že koncertní síň Crocus City Hall u Moskvy se může stát terčem teroristického útoku, uvedl list The Washington Post s odkazem na své zdroje. Podle deníku to znamená, že Američané byli přesvědčeni, že Islámský stát plánuje útok, který může ohrozit velké množství civilistů. Moskva už dříve přiznala, že od Washingtonu obdržela informace o možné hrozbě.

Deník připomněl, že Washington běžně sdílí informace o hrozbě teroristických útoků s ostatními zeměmi. Není však běžné, že by nepřítele informoval přímo o specifickém cíli útočníků, protože by tak mohl ohrozit své zdroje. V tomto případě si však americké tajné služby dobře uvědomovaly, že nebezpečí hrozí i Američanům nacházejícím se v Rusku.

Kromě americké ambasády v Rusku před hrozbou veřejně a oficiálně varovalo například i české velvyslanectví. "V návaznosti na aktuální zprávy o možných útocích extremistických skupin ve velkých ruských městech Velvyslanectví České republiky v Moskvě vyzývá české občany, jež se nachází na území Ruska, ke zvýšené opatrnosti. Rovněž doporučujeme vyhýbat se místům s velikou koncentrací osob," uvedlo velvyslanectví v pátek 8. března na webu.

USA sdílely příslušné informace s Ruskem den před veřejným varováním, napsal list s odkazem na své zdroje. Ruské tajné služby už dříve potvrdily, že obdržely informaci o připravovaném útoku v Moskvě. Tvrdily ovšem, že šlo o informaci obecného charakteru bez jakýchkoliv konkrétních detailů.

Šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin včera podle státní agentury Interfax zopakoval novinářům v Moskvě, že americké informace byly příliš obecné a neumožnily úřadům včas identifikovat útočníky.

K nejnovějším zjištěním deníku Washington Post se američtí činitelé odmítli vyjádřit. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na položené otázky neodpověděl.

Témata:  Rusko USA

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy