reklama

Ve Wu-chanu, kde se virus SARS-CoV-2 objevil vůbec poprvé, byli dnes ráno v ulicích vidět rekreační běžci a v parku zahaleném mlhou cvičili lidé tai-či, napsala agentura AP.

Čína s téměř 1,4miliardovou populací od začátku epidemie zaznamenala 88.911 nákaz koronavirem a 4635 úmrtí pacientů v souvislosti s covidem, z nichž velkou část představují právě úmrtí obyvatel Wu-chanu počátkem loňského roku.

Informaci o uzavření města dostali lidé z Wu-chanu na mobilní telefony 23. ledna 2020 ve 2:00 ráno. Přerušena byla letecká, vlaková i silniční doprava a na ulicích byly vztyčeny zátarasy, které bránily v pohybu po městě, izolovaly jednotlivé čtvrti a uzavíraly lidi do obytných komplexů. Po těchto bariérách a apokalyptické atmosféře není dnes podle AP ve Wu-chanu ani památky. Uzávěra města skončila 8. dubna a od té doby bylo ve Wu-chanu zaznamenáno jen minimum případů.

"Cítím se naprosto bezpečně. Situace je pod kontrolou a už nás neděsí," řekl agentuře AFP 55letý Li Wen-fu, který se ale navzdory těmto ujištěním chránil černou rouškou.

Šestasemdesátiletý Chuang Ken-pen strávil loni v nemocnici s koronavirem 67 dní a očekával, že zemře. "Když jsem večer zavíral oči, nevěděl jsem, jestli je zase otevřu," uvedl muž. Nyní už je ale zase v plné síle a neváhal urazit 600 kilometrů na kole, aby osobně poděkoval svým lékařům, kteří byli minulý rok vysláni do Wuchanu jako posily, píše agentura AFP.

Většina nových infekcí v Číně je dnes soustředěna v severní provincii Chej-lung-ťiang, kde se za posledních 24 hodin objevilo 56 nových případů. Město Peking, stejně jako Šanghaj, eviduje za poslední den tři nové případy, obě zahájily masivní testování obyvatel a některé čtvrti daly do karantény. Čínské úřady se obávají nové vlny epidemie v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku, který letos připadá na 12. února. Lidé, kteří se v tu dobu mají ve zvyku z velkých čínských měst vracet do svých domovských provincií na rodinné sešlosti, již byli vyzváni, aby letos nikam necestovali.

Zastavení epidemie covidu-19 ve Wu-chanu vyzdvihuje čínská vláda jako úspěch, který je oslavován v knihách, dokumentárních filmech a televizních pořadech. Podle čínského vedení uzávěra města loni v lednu dala světu cenný čas připravit se na pandemii. Kritici naopak poukazují na to, že vládnoucí čínská komunistická strana infekci nejprve tajila a její opožděná reakce přispěla k počátečnímu rozšíření nákazy.

Podle názoru některých expertů se nový typ koronaviru přenesl na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Čínská vláda tuto verzi zpochybňuje a tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů, či dokonce z americké laboratoře. Minulý týden čínské úřady po dlouhých jednáních vpustily do Wu-chanu mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří mají pátrat po původu onemocnění covid-19.