V Británii začal v dubnu platit zákon, který umožňuje vládě posílat některé utečence nelegálně vstupující na její území do třetích zemí. Zákon také zpřísnil tresty pro převaděče migrantů přicházejících do Británie bez patřičných povolení.

Ačkoli londýnský vrchní soud v pátek rozhodl, že "je ve veřejném zájmu", aby ministerstvo vnitra mohlo deportovat migranty nelegálně vstupující do země do Rwandy, charity, odbory i jednotlivci docílili zrušení deportace u jednotlivých migrantů.

Soud v pátek nerozhodl o plošném zrušení prvního deportačního letu, ale počet lidí, kteří mají v úterý odletět, se přes víkend změnil ze 37 na 11 a "toto číslo by mohlo klesnout až na nulu dřív, než přijde čas, aby letadlo vzlétlo", uvedl redaktor stanice BBC Mark Easton.

Odvolací soud v Londýně dnes vyslechne argumenty dvou lidskoprávních organizací a odborů a vrchní soud se bude přednostně zabývat podnětem uprchlické charity Asylum Aid.

Jedním z hlavních argumentů advokátů charit a odborů je nebezpečí, kterému mohou být deportovaní migranti ve Rwandě vystaveni. S tím nesouhlasí vláda. Ministryně vnitra Priti Patelová v pátek uvedla, že "Rwanda je bezpečná země, která již dříve prokázala, že je bezpečným útočištěm pro uprchlíky".

Mezi 11 lidmi, kteří mají v úterý odletět, jsou podle Care4Calais čtyři Íránci, dva Iráčané, dva Albánci a jeden Syřan.

Britská vláda svým deportačním programem v partnerství se Rwandou, jíž za něj v první fázi zaplatí 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), chce docílit "narušení ekonomické struktury pašeráků lidí" a "odrazení migrantů od podstupování nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv", uvedl dříve premiér Boris Johnson.

Za loňský rok do Británie nelegální cestou přes Lamanšský průliv přicestovalo 28.500 lidí. V roce 2020 to podle ministerstva vnitra bylo necelých 8500.

Deportační program do Rwandy kritizovala OSN, která se odkazovala na porušení Úmluvy o uprchlících z roku 1951. Lidskoprávní organizace program podle agentury AP označily za "nefunkční", "nelidský" a "plýtvající penězi britských daňových poplatníků".

V soukromí označil plány za "otřesné" v sobotu i nástupce britského trůnu princ Charles. Podle listu The Times "ho tato politika nesmírně zklamala a celý přístup vlády k této problematice považuje za otřesný."