reklama

Ve Spojeném království, kde žije přibližně 67 milionů obyvatel, vyšel pozitivní test na covid-19 asi 11 milionům lidí. Země dosud zaznamenala přes 146.000 souvisejících úmrtí.

Premiér Boris Johnson varoval v souvislosti se šířením nové vysoce přenosné varianty koronaviru omikron před "přílivovou vlnou" nákaz. V úterý proto v parlamentu prosadil sadu zpřísněných opatření proti koronaviru a to i navzdory skutečnosti, že proti plánu hlasovaly desítky členů z jeho vlastní Konzervativní strany. Většina restrikcí byla schválena pouze díky podpoře opozičních labouristů.

Harriesová označila variantu omikron za "pravděpodobně nejvýznamnější hrozbu" od začátku pandemie. "Čísla, která uvidíme v příštích dnech, budou docela ohromující ve srovnání s tempem růstu, který jsme zaznamenali v případech předchozích variant," řekla dnes v parlamentu. Nová varianta podle ní může vážně ohrozit zdravotnictví.

Počet nových případů omikronu se každý den zhruba zdvojnásobí, nejvíce jich přibývá především v Londýně a Manchesteru. Podle Reuters v Británii zaznamenali přes 10.000 případů omikronu. Nejméně deset lidí s touto variantou skončilo v nemocnici a jeden člověk zemřel.

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid dnes uvedl, že varianta omikron je nyní zodpovědná za přibližně 60 procent případů covidu-19 v Londýně.

"Nikdo si nepřeje další omezení," řekl Javid stanici BBC na otázku, zda vláda plánuje dál zpřísnit pravidla, aby zpomalil šíření. "Zároveň lidé chtějí bezpečí, pro sebe, pro svou rodinu a pro své přátele," uvedl ministr.

Francie zvažuje, že kvůli rychlému šíření varianty omikron bude vyžadovat negativní PCR test po všech cestujících z Británie. Reuters to řekl vládní zdroj, podle kterého vláda dosud rozhodnutí neučinila.