Federální agentury chránící nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa zažívají krušné chvíle. Zatímco si budoucí šéf Bílého domu buduje vládní administrativu, po pozemcích jeho floridské rezidence Mar-a-Lago se pohybuje velké množství neprověřených lidí. Nepomáhá ani fakt, že se rezidence nachází poblíž vody, kterou aktuálně musí mít pod kontrolou Pobřežní stráž USA. V ohrožení jsou dále mobilní telefony spolupracovníků zvoleného prezidenta – na čemž se aktivně podílí Čína.
Trump během budování nové vládní administrativy pořádá setkání s nespočtem různých osob – od politiků, přes různé přátele až po obchodní magnáty. Většina z nich se chce spolupodílet na tvorbě politiky druhé Trumpovy administrativy. Problém rovněž znamenají členové Trumpova klubu, kteří do sídla chodí a přivádějí s sebou neprověřené osoby.
Jak zjistila americká stanice CNN, Tajná služba USA musela rozšířit působiště v okolí floridské rezidentce zvoleného prezidenta Mar-a-Lago. Do akce nasazuje speciální robotické psy, kteří jsou určeni k hledání výbušnin. Pobřežní stráž USA má za úkol hlídat blízké vodní trasy.
Americká stanice CNN přiblížila, že na takovouto výzvu je „téměř nemožné“ se připravit. Práce těchto státních agentur je navíc ovlivněná faktem, že Trump nečelí pouze „běžným“ fyzickým hrozbám, nýbrž těm kybernetickým.
Čína se údajně pokusila nabourat komunikaci budoucího prezidenta, zatímco Írán se ho dokonce měl pokusit zabít. Jak připomíná CNN, Trump jen v průběhu kampaně přežil dva samostatné pokusy o atentát.
První z nich proběhl v pensylvánském Butleru, kde střelec Trumpa trefil do ucha, načež ho členové Tajné služby zlikvidovali. V druhém případě se podezřelý muž pohyboval v okolí golfového hřiště v Mar-a-Lago. Rovněž byl několikrát zatčen čínský státní příslušník, který se pokoušel dostat na pozemek této floridské rezidence.
Podle bývalého pracovníka FBI Holdena Tripletta pokusy o ohrožení Trumpa jen tak neskončí. „Čína hledá a bude hledat způsoby, jak proniknout do Trumpova vnitřního kruhu. Chtějí se za každou cenu vyhnout ochromujícím clům a budou hledat způsoby, jak ovlivnit, a nakonec uzavřít dohodu s administrativou,“ shrnul.
Čína ale není jediným aktérem, který se o průnik přímo k Trumpovi pokouší. „Írán nevidí téměř žádnou šanci na dohodu a pravděpodobně bude chtít administrativě způsobit náklady, aby ji udržel mimo Blízký východ,“ zdůraznil Triplett.
Číňané dokonce došli tak daleko, že zřejmě odposlouchávali telefonickou komunikaci Trumpa a jeho kandidáta na viceprezidenta JD Vance. FBI tak vysoce postaveným lidem z Trumpova okolí doporučila změnit telefonní čísla s tím, že toto opatření „kupuje velmi krátké okno anonymity“.
Zbytek týmu neustále střídá telefony, protože se je Číňané snaží nabourat. „Snaží se dát dohromady, jak bude administrativa vypadat,“ vysvětlila osoba obeznámená s čínskými snahami.
Podle FBI je prakticky nemožné zablokovat telefonní komunikaci každého poradce. „Můžete investovat do zabezpečených mobilních telefonů pro některé vedoucí pracovníky, ale nikdy ne pro velký počet,“ vysvětlil anonymně úředník, který pracoval na kybernetické bezpečnosti během předchozí tranzice moci z Trumpa na Joea Bidena.
Opatření budou pokračovat i poté, co Trump vybere novou vládu – a potrvají přes celé jeho prezidenství. „Předpokládal bych, že v Mar-a-Lago uvidíte na golfových hřištích a všude jinde zesílené postupy prověřování všech hostů, všech vozidel, všech dodávek. Ať už tam přijdete za prezidentem, nebo jste členem, bude to znatelně posíleno,“ popsal bývalý agent Tajné služby Jonathan Wackrow.
Témata: USA, Donald Trump, Mar-a-Lago
Související
17. ledna 2025 16:44
16. ledna 2025 8:56
15. ledna 2025 14:55
14. ledna 2025 15:49
13. ledna 2025 12:23
12. ledna 2025 17:16