"Prezidentův příkaz byl splněn: všichni starší lidé, ženy a děti byli z Azovstalu evakuováni," napsala Vereščuková. "Tato část humanitární operace byla dokončena," dodala.

Informace o tom, kolik se podařilo v posledních dnech dostat z ocelárenského komplexu obklíčeného ruskou armádou lidí, se rozcházejí. Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že od čtvrtečního zahájení třídenní evakuační operace bylo evakuováno 51 lidí, včetně jednoho člověka dnes. Bylo mezi nimi 18 mužů, 22 žen a 11 dětí, napsalo ministerstvo.

Podle proruských separatistů z Doněcké oblasti bylo v průběhu dneška odvezeno z podzemních krytů pod ocelárnou do bezpečí 50 lidí, stejný počet se podle ukrajinské vlády dostal pryč i v pátek.

Velení ukrajinské armády dnes uvedlo, že Rusko v útocích na Azovstal dál pokračuje. "S podporou dělostřelecké a tankové palby (nepřítel) pokračuje v útočných akcích," napsalo velení dnes večer na facebooku.

Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar dnes prohlásil, že při páteční evakuační akci zahynuli tři ukrajinští vojáci a šest dalších utrpělo zranění.

V komplexu je pravděpodobně ještě několik set obránců, kteří se odmítají vzdát, mnozí z nich jsou zranění. Agentura AP napsala, že ukrajinská vláda požádala mezinárodní organizace, aby pomohly z oceláren dostat i obránce. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že se do tohoto úsilí zapojilo několik zemí, ale žádnou nejmenoval. "Pracujeme také na diplomatické možnosti, jak naše vojáky dostat z Azovstalu," sdělil dnes prezident.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.