Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z pohraničí Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny evakuovali více než 4000 lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Photo Ratynskiy Vyacheslav / UNIAN

Z pohraničí Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny evakuovali více než 4000 lidí poté, co Rusové v pátek nečekaně spustili přeshraniční ofenzívu. Oznámil v neděli regionální gubernátor Oleh Synehubov, informuje agentura AFP.

"Celkem jsme evakuovali 4073 lidí," uvedl Synehubov v příspěvku na sociálních sítích. Zároveň uvedl, že při nedělním útoku zemřel jeden muž v jedné vesnici v této oblasti a další byl zraněn ve městě Vovčansk, které mělo ještě před páteční ofenzívou asi 3000 obyvatel.

Ukrajinské úřady v pátek oznámily, že Rusko zaútočilo na Charkovskou oblast a mírně postoupilo do pohraniční zóny, ze které ho ukrajinská armáda vytlačila před téměř dvěma lety.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že ukrajinská armáda podniká v pohraničí Charkovské oblasti protiútoky.

"Aktuálně je naší prioritou narušit plány ruské ofenzívy," konstatoval Zelenskyj a dodal, že je třeba, aby vojenskou iniciativu opět probrala Ukrajina. Zdůraznil také důležitost rychlé dodávky zbraní.

Ukrajinští představitelé již několik týdnů varovali, že by Moskva mohla zaútočit na její severovýchodní pohraniční regiony. Tím by dosáhla převahy, jelikož zbrojní pomoc od Západu zpožděna a Ukrajina nemá dostatek lidských zdrojů, komentuje AFP.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

15. května 2026 16:06

Lebku svaté Zdislavy zalil betonem a chtěl ji hodit do řeky, řekla policie o pachateli

Policie v pátek prozradila podrobnosti k případu krádeže lebky svaté Zdislavy v souvislosti se čtvrtečním zadržením pachatele. Muž se k nepochopitelnému činu přiznal. Strážci zákona dnes uvedli, že lebku zalil do betonu. Do řeky už ji hodit nestihl. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Robert Fico

Fico u příležitosti druhého výročí atentátu vytasil svaly

Slovenský premiér Robert Fico využil sociální sítě k tomu, aby u příležitosti druhého výročí atentátu na svou osobu demonstroval svou fyzickou sílu. Ve videu zveřejněném na platformě X se Fico objevil v přiléhavém tričku, jak se prochází po cestě a následně dělá kliky se zkříženýma nohama pro zvýšení obtížnosti. Svůj sportovní výkon pak zakončil koupáním v jezeře společně se svým psem.