Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z pohraničí Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny evakuovali více než 4000 lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Photo Ratynskiy Vyacheslav / UNIAN

Z pohraničí Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny evakuovali více než 4000 lidí poté, co Rusové v pátek nečekaně spustili přeshraniční ofenzívu. Oznámil v neděli regionální gubernátor Oleh Synehubov, informuje agentura AFP.

"Celkem jsme evakuovali 4073 lidí," uvedl Synehubov v příspěvku na sociálních sítích. Zároveň uvedl, že při nedělním útoku zemřel jeden muž v jedné vesnici v této oblasti a další byl zraněn ve městě Vovčansk, které mělo ještě před páteční ofenzívou asi 3000 obyvatel.

Ukrajinské úřady v pátek oznámily, že Rusko zaútočilo na Charkovskou oblast a mírně postoupilo do pohraniční zóny, ze které ho ukrajinská armáda vytlačila před téměř dvěma lety.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že ukrajinská armáda podniká v pohraničí Charkovské oblasti protiútoky.

"Aktuálně je naší prioritou narušit plány ruské ofenzívy," konstatoval Zelenskyj a dodal, že je třeba, aby vojenskou iniciativu opět probrala Ukrajina. Zdůraznil také důležitost rychlé dodávky zbraní.

Ukrajinští představitelé již několik týdnů varovali, že by Moskva mohla zaútočit na její severovýchodní pohraniční regiony. Tím by dosáhla převahy, jelikož zbrojní pomoc od Západu zpožděna a Ukrajina nemá dostatek lidských zdrojů, komentuje AFP.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy