Již téměř 360.000 lidí uprchlo z města Rafah v palestinském Pásmu Gazy, od kdy izraelská armáda před týdnem vydala první příkazy k evakuaci, vyplývá z údajů OSN. Uvedla to agentura DPA.
"Není kam jít. Bez příměří není bezpečí," uvedl v pondělí Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) na sociální síti X.
Město Rafah, které je již přeplněné vnitřně vysídlenými osobami, je považováno za poslední baštu militantní palestinské organizace Hamás.
Prudké boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenými Palestinci pokračovaly v pondělí na různých místech na severu, jihu a v centru tohoto pobřežního pásma.
Bombardování a další příkazy k evakuaci způsobily v severní části Pásma Gazy další vysídlení a "strach tisíců rodin", uvádí se dále v prohlášení UNRWA.
Vojenská složka Hamásu na komunikační platformě Telegram informovala o útocích na izraelské jednotky na různých místech včetně Rafahu na jihu, jakož i uprchlické čtvrti ve městě Džabalijá a města Cajtún na severu Pásma Gazy.
V izraelských pohraničních městech na okraji Pásma Gazy se v pondělí opět zazněly sirény raketového poplachu. Izraelský ministr obrany Joav Galant mezitím telefonicky mluvil s ministrem zahraničních věcí USA Antonym Blinkenem o situaci.
Galant podle prohlášení svého úřadu diskutoval o "vývoji v Pásmu Gazy včetně operací Izraelských obranných sil v celém pásmu v souvislosti s teroristickými ohnisky, ao přesné operaci v oblasti Rafahu proti zbývajícím praporům Hamasu, přičemž zdůraznil potřebu zajistit i hraniční přechod Rafah."
Blinken zopakoval, že USA jsou nadále proti rozsáhlé izraelské pozemní ofenzivě v Rafahu, "kde se ukrývá více než milion lidí", uvedl mluvčí resortu diplomacie USA.
Generální tajemník OSN António Guterres v neděli žádal okamžité zastavení války mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy, propuštění rukojmí a navýšení humanitární pomoci to této palestinské enklávy. Uvedla to agentura AFP.
"Opakuji svůj požadavek, požadavek světa na okamžité humanitární příměří, bezpodmínečné propuštění všech rukojmí a okamžité navýšení humanitární pomoci," uvedl Guterres prostřednictvím videokonference na půdě konference pro dárce v Kuvajtu.
Příměří bude podle jeho slov jen začátek. "Bude to dlouhá cesta zpět od zpustošení a traumatu této války," řekl. "Válka v Gaze způsobuje strašné lidské utrpení, ničí životy, trhá rodiny a způsobuje, že mnozí lidé zůstávají bez domova, hladoví a traumatizovaní," dodal.
Guterres poté, co vyjednavači opustili mírová jednání v Káhiře bez uzavření dohody, uvedl, že izraelský pozemní útok ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by způsobil humanitární katastrofu.
"Masivní pozemní útok v Rafahu by vedl k epické humanitární katastrofě a zcela by zmařil naši snahu o poskytování pomoci lidem a odvrácení hrozícího hladomoru," prohlásil šéf OSN během návštěvy keňské metropole Nairobi.
"Se všemi zúčastněnými stranami se aktivně snažíme obnovit dodávky životně důležitých zásob včetně zoufale potřebného paliva přes hraniční přechody Rafah a Kerem Šalom," dodal.
Izraelské jednotky navzdory masivní vlně protestů mezinárodního společenství v úterý vstoupily do východního sektoru Rafahu. Svůj postup odůvodnili pronásledováním militantů.
Válka v Pásmu Gazy vypukla 7. října po teroristickém útoku na jih Izraele, při kterém zemřelo přes 1150 lidí, většinou civilistů. Palestinští militanti také unesli do Pásma Gazy přibližně 250 rukojmích.
Izrael reagoval slibem zničit Hamás a zaútočil na Pásmo Gazy. Vojenské útoky si vyžádaly již přes 35 000 obětí, vyplývá z údajů gazského ministerstva zdravotnictví řízeného Hamásem.
Témata: Válka v Izraeli s Hamásem, Gaza
Související
12. listopadu 2024 11:03
9. listopadu 2024 19:03
6. října 2024 11:16
28. září 2024 20:42
22. září 2024 13:42
20. září 2024 18:07