"K dnešnímu datu mohlo dočasně okupované části Sumské oblasti opustit a přesunout se do bezpečí 5000 Ukrajinců," uvedla Vereščuková.

Lidé v zasněženém městě Sumy dnes trpělivě postávali a čekali na evakuační autobusy, popsala agentura Reuters. Mnozí z nich si sbalili co nejvíce věcí do jediné tašky, někteří s sebou měli děti. Všichni byli oděni do teplého zimního oblečení. Podle dřívějšího vyjádření gubernátora Sumské oblasti dočasné příměří vydrželo dostatečně dlouho na to, aby město Sumy mohly opustit nejméně dva konvoje vozidel.

První evakuační konvoj se po cestě setkal s více než 160 ruskými vojenskými vozidly, které se k němu blížily po silnici, popsal gubernátor Žyvyckyj v televizním vysílání. "Naše kolona zastavila na kraji silnice, nechala vozidla projet a pokračovala v cestě," sdělil.

Ukrajinská agentura Unian odpoledne napsala, že evakuaci civilistů ze Sum pozastavilo ostřelování ze strany ruských tanků, později však evakuace byla opět obnovena. Evakuační trasa z města, které leží asi 30 kilometrů od hranic s Ruskem, vedla do 170 kilometrů vzdáleného středoukrajinského města Poltava.

"Dobré zprávy, civilisté byli evakuováni ze Sum. První konvoj 22 autobusů už dorazil do Poltavy," oznámil na telegramu ukrajinský vicekancléř Kyrylo Tymošenko. Na 1100 zahraničních studentů podle něj bude pokračovat evakuačním vlakem do Lvova. Druhý konvoj 39 autobusů je už na cestě a nachází se v Poltavské oblasti.

Někteří civilisté dnes byli evakuováni také z města Irpiň nedaleko hlavního města Kyjeva, kde se před několika dny podle svědků agentury Reuters prchající obyvatelé dostali pod ruskou palbu. Dnes takové zprávy z místa nepřišly.

Z Mariupolu, který je už déle než týden ostřelován a bez vody či elektřiny, se však lidé nemohli podle ukrajinských úřadů dostat ani dnes. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nykolenko uvedl, že ruské jednotky ostřelovaly evakuační trasu z přístavního města.

Od 24. února, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu, jsou civilisté v pasti, poznamenal Reuters. Předchozí humanitární koridory selhaly, přičemž obě bojující strany obviňovaly tu druhou z porušování dočasného příměří. Ukrajina odmítla využít jakékoli humanitární koridory nabízené Ruskem, které by Ukrajince vedly na ruské nebo běloruské území, odkud ruská vojska na zemi útočí.

Podle ukrajinských představitelů dochází v některých obléhaných městech potraviny, voda a další zásoby a někteří varovali před "humanitární katastrofou". Zřejmě nejhorší situace panuje v Mariupolu.