"Prozatímním správním střediskem Chersonské oblasti je nyní Heničesk. Jsou tam soustředěny všechny hlavní úřady," uvedl mluvčí Rusy dosazené oblastní správy Alexandr Fomin.

"Vítězíme v bitvách, ale válka pokračuje," řekl dnes šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském hlavním městě Phnompenhu.

Heničesk dobyly ruské jednotky 27. února, připomněl TASS. Město je známo svým přístavem a lázněmi. Před válkou zde podle dostupných údajů žilo asi 20.000 lidí.

Cherson, který je správním střediskem stejnojmenné oblasti, byl prvním velkým ukrajinským městem, dobytým ruskými jednotkami po vpádu na Ukrajinu z 24. února. Rusové jej okupovali od 2. března. Na podzim se ukrajinský region pokusili anektovat po narychlo uspořádaném lidovém hlasování, jehož výsledky svět neuznal, podobně jako v případě dalších ukrajinských území, která se ruský prezident Vladimir Putin pokusil připojit k Rusku.

Kreml nadále pokládá Chersonskou oblast za součást Ruska, uvedl v pátek Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ve stažení z pravého, západního břehu Dněpru včetně Chersonu nevidí nic ponižujícího.

Rusové při ústupu poškodili severní část přehrady na Dněpru

Ruské okupační síly vážně poškodily hráz Kachovské vodní elektrárny v Chersonské oblasti, uvedla dnes ukrajinská televize Hromadske s odvoláním na satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies. Podle ní severní část přehrady a vrata zdymadel byly zničeny.

Ruský list Izvestija dnes na svém webu zveřejnil video údajně zachycující vyhození silničního mostu na přehradě Kachovské vodní elektrárny u Chersonu do povětří. "Na záběrech je vidět jasný záblesk a následný silný výbuch," napsal deník, aniž zmínil, že inkriminovaný most - podobně jako další mosty v Chersonu a okolí - zničili Rusové při ústupu za řeku Dněpr. Ten podle ruského ministerstva obrany ruské jednotky dokončily v pátek ráno.

Obě znepřátelené strany se vzájemně opakovaně obvinily z plánů prolomit přehradu za pomoci výbušnin, což by způsobilo zaplavení velké oblasti po proudu řeky a nejspíše způsobilo velké škody v okolí Chersonu. To bylo jediné oblastní centrum, které Rusové dobyli po invazi zahájené na konci února, připomněla agentura Reuters. Ukrajinští vojáci osvobodili Cherson v pátek.

Rusové při ústupu zničili sedm mostů, z toho čtyři přes Dněpr, včetně silničního a železničního mostu na přehradě Kachovské vodní elektrárny, uvedl dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na satelitní snímky. Rusové při ústupu poničili i klíčový Antonivský most.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč ale podle agentury Unian dnes prohlásil, že Antonivský most nevyhodili do povětří Rusové, ale poničil jej zásah raketou vypálenou ukrajinskými jednotkami z raketometu HIMARS během pronásledování kolony ustupujících ruských vojsk. Mimořádnou sílu exploze na mostě vysvětloval tím, že raketa buď zasáhla vůz s municí, anebo nálože, které na mostě rozmístili Rusové.

Tvrzení znepřátelených stran nelze během válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.