Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za týden bude 30 zemí jednat o míru na Ukrajině, Rusko není pozváno

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Na začátku srpna se v saúdskoarabské Džiddě uskuteční jednání zástupců až 30 západních a klíčových rozvojových zemí o situaci na Ukrajině. Na setkání přitom nebylo pozváno Rusko.

Podle informací serveru The Wall Street Journal, který se odvolává na diplomatické zdroje, se Spojené státy a Evropa snaží získat širokou mezinárodní podporu pro mírové řešení konfliktu, jehož podmínky si stanoví Ukrajina.

Schůzka, které se zúčastní také zástupci zemí jako Indie nebo Brazílie, proběhne 5. a 6. srpna. Uskuteční se v době, kdy mezi Západem a Ruskem narůstá rivalita o podporu ze strany klíčových rozvojových států, z nichž mnohé dosud zaujímají neutrální postoj vůči ruské agresi na Ukrajině.

Představitelé Ukrajiny a západních zemí doufají, že jejich snahy získat podporu rozvojových zemí mohou vyústit v mírový summit, který by se uskutečnil ještě letos. Na summitu by světoví lídři mohli společně přijmout zásady pro řešení konfliktu na Ukrajině.

Tyto zásady by mohly posloužit jako základ pro budoucí mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která by byla ve prospěch Kyjeva.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy