Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za vtip o gayích do vězení? Švýcaři v referendu schválili kontroverzní zákon

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Švýcaři podle projekce institutu GFS Bern v dnešním referendu podpořili zákon zakazující diskriminaci na základě sexuální orientace. Normu, která pro případné provinilce předpokládá až tři roky za mřížemi, podle prozatímních výsledků podpořilo 62 procent Švýcarů. Informovala o tom tamní média, podle kterých jsou hlasy sečtené v 80 procentech okrsků.

Ve Švýcarsku platí zákaz diskriminace na základě rasy, náboženského vyznání nebo etnického původu, nicméně na rozdíl od jiných západoevropských zemí chyběl zákon výslovně chránící před znevýhodňováním příslušníky sexuálních menšin.

Trest má hrozit i tomu, kdo podněcuje k nenávisti vůči těmto lidem nebo proti nim šíří propagandu.

Odpůrci zákona z národně-konzervativní Konfederační demokratické unie (EDU) či nacionalistické Švýcarské lidové strany (SVP) ale tvrdí, že nové předpisy omezí svobodu slova.

Update zu den Stimmanteilen beider Vorlagen (Fehlerbereich +/-2%): #abst20 #CHvote pic.twitter.com/LLScMubaCl

— gfs.bern (@gfsbern) February 9, 2020

"Ani nevíme, jestli budou povoleny vtipy o gayích," uvedl v televizním vysílání člen SVP Benjamin Fischer. "Někdo říká že ano, někdo říká, že budou trestné. Žijeme v zemi se svobodou projevu, lidem by mělo být dovoleno myslet si, co chtějí, a říkat, co se jim zlíbí - i když je to trochu hloupé nebo nevhodné," dodal Fischer.

Podporovatelé zákona však říkají, že za poznámky v soukromí nikdo stíhán nebude. Zákon je tu podle nich od toho, aby příslušníkům sexuálních menšin pomohl v případě diskriminace na veřejnosti či agrese.

"Svoboda projevu v liberální demokracii sahá jen tam, kde začínají práva jednotlivce na důstojnost," citoval zpravodajský server BBC bojovnici za práva sexuálních menšin Jessicu Zuberovou.

Témata:  Švýcarsko homosexuálové referendum

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy