reklama

Lidé bez negativního testu se musí zaregistrovat a po příjezdu se okamžitě odebrat do desetidenní karantény. Ta skončí nejdříve po pěti dnech, pokud je k dispozici negativní výsledek PCR testu, nebo osoba podstoupí očkování posilovací dávkou vakcíny.

Těhotné ženy a osoby, které nemohou být očkovány ze zdravotních důvodů, jsou z nařízení vyňaty. Pro pendlery nadále platí povinnost prokázat se při vstupu certifikátem o očkování, dokladem o prodělání nemoci či negativním testem na koronavirus. Tranzitní dopravy se nové předpisy netýkají.

"Zpřísněné předpisy pro vstup do země představují velkou výzvu zejména pro lidi cestující do zahraničí během vánočních svátků. Jsou však nezbytné zejména v této době, aby se v Rakousku zabránilo šíření omikronu," uvedl podle agentury DPA o víkendu ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein.

Na zpřísnění opatření podle rakouských médií ode dneška ve zvýšené míře dohlížejí policisté ve spolupráci s hygienickými úřady.

V Rakousku s téměř devíti miliony obyvatel počty nově nakažených výrazně klesly po třítýdenním lockdownu z přelomu listopadu a prosince. Sedmidenní incidence se nyní pohybuje kolem 230 případů na 100.000 obyvatel, což je zhruba třetinová hodnota oproti té v České republice. Hlavní město Vídeň dnes jako poslední spolková země otevřelo své restaurace a hotely.

Pravidla se ode dneška zpřísnila také ve Švýcarsku. Nově platí takzvané pravidlo 2G, tedy povinnost mít při vstupu do určitých veřejných prostor doklad o očkování nebo prodělané nemoci. Opatření platí pro restaurace, kulturní, sportovní a volnočasová zařízení a pro jakékoliv společenské akce ve vnitřních prostorách.