Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhada: Ruský generál spojený se Šojguem byl nalezen mrtvý

Generál a vysoký představitel ruského ministerstva obrany Mogamed Chandajev náhle zemřel v Moskvě.
Generál a vysoký představitel ruského ministerstva obrany Mogamed Chandajev náhle zemřel v Moskvě.
Foto: X/Сергей Дорожный

V Ruské federaci zemřel náhle vysoký úředník ministerstva obrany Magomed Chandajev, který nejenže zastával významnou pozici na ministerstvu, ale byl také klíčovým svědkem v kauzách, které vedly k sesazení bývalého ministra obrany Sergeje Šojgua.

Magomed Chandajev nastoupil jako vedoucí odboru státní expertízy na ministerstvu obrany v červnu 2023. Po pouhém roce v úřadu však náhle a záhadně umírá. Byl nalezen v Moskvě bez známek života. Generál Chandajev byl rovněž klíčovým svědkem v korupční kauze, která vedla k odvolání bývalého ministra obrany Sergeje Šojgua. Informace o jeho úmrtí přinesla agentura RBC s odvoláním na ruskou tiskovou agenturu TASS.

Šéf dagestánského okresu Šamilskij Magomed Gasanov potvrdil informaci o smrti generála Chandajeva. Dodal, že Chandajev bude pohřben ve své rodné vesnici Gent, a že jeho tělo bylo již letecky přepraveno do Machačkaly.

Chandajev měl dlouholeté vojenské zkušenosti v různých strukturách Ministerstva obrany RF, včetně Hlavního ředitelství pro zvláštní výstavbu a Hlavního ředitelství pro bydlení a provoz. Podle zprávy od fondobu v letech 2022–2023 zastával post generálního ředitele Federálního státního jednotného podniku "Hlavní ředitelství pro zvláštní výstavbu". V červnu 2023 pak přešel na pozici vedoucího odboru státní expertízy v Ministerstvu obrany RF.

Korupční kauzy

Portál Černovik upozorňuje, že Magomed Chandajev byl přímo podřízen náměstkovi ruského ministra obrany Timuru Ivanovovi, který byl letos 24. dubna zatčen kvůli obvinění z korupce. Podle zdrojů byl Ivanov přímo zodpovědný za „rozkouskování kaspického loďstva". Chandajev hrál klíčovou roli v případu, který se týkal zpronevěry více než 100 milionů amerických dolarů v rámci stavebních projektů ruského ministerstva obrany.

Čandajevova náhlá smrt byla pravděpodobně způsobena silným psychickým tlakem spojeným s probíhajícím trestním řízením proti jeho bývalému nadřízenému. Ztráta důležitých svědectví o korupci, která byla v jeho držení, by mohla vést k přerušení nebo ukončení soudních procesů.

Podle nezávislého ruského zpravodajského kanálu Moscow Times, jak upozornil server Newsweek, není jasné, zda by Chandajev mohl svědčit v Ivanovově případu. Zdroje z kremelské vlády naznačují, že nedávné čistky na ministerstvu obrany byly iniciovány ruskou Federální bezpečnostní službou (FSB) na příkaz prezidenta Putina. Cílem FSB je přesunout vinu za neúspěchy ve válce na Ukrajině na armádu a zajistit kontrolu nad rozpočty ministerstva obrany. Zdroj z Kremlu předpověděl, že do konce roku budou zatčeny stovky lidí.

Od vypuknutí války ma Ukrajině došlo k řadě nevysvětlitelných úmrtí prominentních Rusů, včetně Pavla Antova (65), ruského politika, který kritizoval Putinovu invazi na Ukrajinu, a Ravila Maganova (67), předsedy ruského ropného gigantu Lukoil.

Témata:  Vladimír Putin Magomed Chandajev Sergej Šojgu

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy