"Prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem České republiky během neobvyklé ceremonie, při které prezidenta v kolečkovém křesle a postiženého covidem-19 chránila bariéra z plastu," uvedla agentura AFP. "Oba muže dělilo plexisklo, protože prezidentovi nedávno vyšel pozitivní test na koronavirus," informovala čtenáře agentura Reuters.

O "průhledné zábraně", která dělila Zemana a Fialu, informovala v popisu ceremonie jmenování nového českého premiéra také agentura DPA. Německý bulvární list Bild napsal, že musel Zeman sedět "ve skleněné schráně". "Byla to smutná ceremonie: V krásném sále barokního zámku v Lánech u Prahy musel Zeman svůj úřad vykonávat ve schráně z plexiskla," dodal deník. Německá stanice n-tv označila dnešní Fialovo jmenování za "ceremonii s překážkami". Také podle rakouského listu Kurier byl slavnostní akt "neobvyklý".

Nový předseda české vlády byl jmenován za "mimořádných opatření epidemické bezpečnosti", napsala polská agentura PAP, jejíž zprávu převzala řada polských médií. List Rzeczpospolita uvedl, že přenos z lánského zámku připomínal "scénu ze sci-fi filmu". Slovenský deník Sme označil okolnosti kolem Fialova dnešního jmenování za "nestandardní". Na internetových stránkách francouzského listu Le Figaro se dokonce objevilo video ze slavnostního aktu.

Jmenování Fialy premiérem popsal také zpravodajský web britské veřejnoprávní stanice BBC. Českého prezidenta v článku popisuje jako "kontroverzního" politika a také jako "těžkého kuřáka, který dříve hodně pil, a nyní používá kolečkové křeslo a trpí diabetem".

Rakouský list Der Standard citoval Fialu, podle jehož dřívějšího vyjádření nečekají Česko lehké časy. "Česko vězí ve vážné čtvrté vlně koronaviru," uvedl dále deník. Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung v Česku převezme vládu "křehká koalice pěti stran", která se mimo jiné bude chtít kvůli nesouhlasu s politikou maďarského premiéra Viktora Orbána distancovat od Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Zkouškou bude podle listu Kronen Zeitung pro Fialovu vládu mimo jiné klimatická krize. Agentura Reuters připomněla, že Fialův budoucí kabinet bude muset čelit i energetické krizi, kterou vyvolal krach společnosti Bohemia Energy.

Agentura AP poznamenala, že není bezprostředně jasné, kdy Zeman jmenuje celý kabinet. V pondělí zahájí sérii schůzek s kandidáty na ministry.

Fialovi ke jmenování premiérem na twitteru poblahopřála slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Eduard Heger. "Ať je změna i v těchto těžkých časech ve prospěch všech občanek a občanů Česka. Těším se na další úzkou spolupráci s naším tradičně nejbližším sousedem," uvedla prezidentka. "Blahopřeji a jsem rád, že navzdory komplikacím spojeným s pandemickou situací dnes český prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu novým českým premiérem," napsal na twitteru Heger.

Agentura AFP Fialu svým čtenářům představila jako "bývalého profesora politologie a fanouška Jamese Bonda, literatury a fotbalu". Podle agentury DPA je považován ve srovnání se svým impulzivním předchůdcem Andrejem Babišem za "věcného, střízlivého a přemýšlivého" politika. Zároveň si pokládá si otázku, zda zvládne roli "krizového manažera". Do funkce totiž nastupuje "uprostřed vážné fáze covidové pandemie", uvedla DPA. Podrobnou vizitku nového českého premiéra zveřejnila také třeba ruská agentura TASS.