reklama

Podle zástupce francouzského ministerstva zdravotnictví Jérôma Salomona má navíc Francie vrchol epidemie teprve před sebou. Více úmrtí v porovnání s předchozím dnem dnes oznámila i Británie, píše agentura Reuters.

Počet zemřelých s covidem-19 ve Španělsku od pátku vystoupal na 39.345, za víkend přibylo podle španělského ministerstva zdravotnictví 512 nových úmrtí. Úřady v 46milionové zemi za víkend zaznamenaly také přes 52.000 nakažených, čímž jejich celkový počet od prvního šíření nákazy překonal 1,38 milionu.

Itálie za poslední den ohlásila 25.271 nových případů nákazy koronavirem, o sedm tisíc méně než za předchozí den. Agentura ANSA upozorňuje, že se ale také v menší míře testovalo. Počet úmrtí s covidem-19 mírně stoupl, za poslední den zemřelo 356 osob. Od začátku epidemie zemřelo v zemi s 60 miliony obyvatel 41.750 lidí.

Lékaři a sdružení zdravotních sester varovali před kolapsem zdravotního systému v Itálii kvůli rostoucímu počtu nových infekcí. Zdravotníci dnes vyzvali vládu, aby zavedla stejně přísnou celostátní uzávěru jako na jaře namísto stávající částečné uzávěry v některých regionech, píše agentura DPA. Předseda vlády Giuseppe Conte celostátní uzávěru doposud důsledně odmítal.

Itálie je nyní podle epidemické situace rozdělená do tří zón. V té červené, kde je situace nejhorší, byly doposud čtyři regiony: Lombardie, Kalábrie, Piemont a Valle d'Aosta. Podle vládního zdroje Reuters však budou od středy platit přísnější pravidla také v Toskánsku.

Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 20.155 nových infekcí, v sobotu to bylo rekordních 86.852 a v neděli 38.619. Podobně jako v Itálii se však v neděli méně testuje. Celkem se v zemi s 67 miliony obyvatel od počátku epidemie nakazilo 1,8 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 40.987 pacientů, z toho 551 nových úmrtí francouzské úřady zaznamenaly za posledních 24 hodin. O den dříve to bylo 270.

"Nacházíme se v kritické chvíli," uvedl dnes na tiskové konferenci Salomon a Francouze vyzval, aby zůstali ostražití. Francouzská města, kde byl v říjnu zaveden zákaz vycházení, však zaznamenala menší šíření nákazy, dodal.

Británie dnes oznámila dalších 194 úmrtí lidí, kteří měli v předchozích 28 dnech pozitivní test na koronavirus. O den dříve britské úřady oznámily 156 zemřelých. Tamní vláda také zaregistrovala 21.350 nových případů nákazy, čímž celkový počet nakažených v 66milionové zemi vystoupal na více než 1,2 milionu.

reklama