Oba státníci se podle ní i Elysejského paláce dohodli na pokračování dialogu mezi Moskvou a Paříží o problematice bezpečnosti v Evropě.

"Vladimir Putin uvedl, že ruská strana pečlivě prostuduje písemné odpovědi na návrhy dohod o bezpečnostních zárukách, které 26. ledna obdržela od Spojených států a NATO, a poté rozhodne o svých dalších krocích," uvedl Kreml v prohlášení.

Putin podle něj Macronovi nicméně zároveň sdělil, že odpovědi USA a NATO nezohlednily "tak zásadní obavy Ruska jako je zabránění rozšiřování Severoatlantické aliance, odmítnutí útočných zbraňových systémů v blízkosti ruských hranic a návrat vojenských kapacit a infrastruktury bloku v Evropě do stavu z roku 1997."

Moskva minulý měsíc vyzvala Washington, aby zaručil, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ, ukončí vojenskou spolupráci s bývalými sovětskými republikami, stáhne z Evropy jaderné zbraně a nerozmístí tam žádné útočné zbraně, které by mohly ohrozit Rusko. Ve středu Moskva obdržela na své bezpečnostní návrhy od Washingtonu a NATO odpovědi.

Macron s Putinem se při hodinovém hovoru shodli na dalším dialogu a potřebě uvolnění napětí mezi Moskvou a Západem, oznámil dnes podle agentury AFP Elysejský palác. "Putin neprojevil žádný záměr ofenzivy. Velmi jasně uvedl, že se nesnaží o konfrontaci," dodala francouzská prezidentská kancelář.

Rusko musí podle francouzského státníka respektovat suverenitu svých sousedů, sdělil agentuře Reuters činitel z francouzské prezidentské kanceláře, který potvrdil i vyjádření Kremlu. "Prezident Putin řekl, že chce pokračovat v dialogu a že je důležité pracovat na realizaci minských dohod," uvedl činitel s odkazem na mírové dohody, jejichž cílem je ukončit konflikt mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny.

USA podle středečního prohlášení šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena daly najevo, že nehodlají jednat o požadavku, aby se jednotky NATO a zbraně stáhly z východu Evropy a aby se Západ zaručil, že se Ukrajina nepřipojí k NATO. Vyjádřily ale ochotu debatovat o dalších bodech, jako je kontrola zbrojení či opatření na budování důvěry.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek prohlásil, že odpovědi USA na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají kladnou reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, ale dávají prostor k zahájení vážného dialogu o tom, co označil jako druhořadé otázky. Dnes se v rozhovoru pro rozhlasové stanice šéf ruské diplomacie uvedl, že Rusko nechce válku, ale nedovolí, aby byly ignorovány jeho bezpečnostní zájmy.