Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov současně nevyloučil úplné ovládnutí ukrajinských velkoměst. Ukrajinské úřady obviňují útočící ruské síly ze zabití tisíců civilistů, včetně desítek dětí, zatímco Rusko popírá, že by útočilo na civilisty a civilní cíle.

Podle ruské agentury Peskov upozornil na nedávná prohlášení poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Jakea Sullivana a šéfa unijní diplomacie Josepha Borrella o tom, že prý je ruský prezident Vladimir Putin rozčarován pomalým postupem ruských sil ve velkých městech, včetně Kyjeva, a že kvůli tomu Moskva údajně zvyšuje množství cílů a snaží se poškodit každou část Ukrajiny. "Uvedené vysoce postavené osoby USA a EU - soudě podle všeho - popichují Rusko k dobytí velkých měst Ukrajiny s cílem svalit na naši zemi odpovědnost za smrt mírumilovných očanů. Pokládáme takové pozice za provokační," zdůraznil Putinův mluvčí.

Peskov současně uvedl, že ruské "ministerstvo obrany - při zajištění maximální bezpečnosti civilního obyvatelstva - nevylučuje možnost úplného ovládnutí velkých osídlených míst, které i tak jsou nyní prakticky obklíčeny, s výjimkou oblastí využívaných pro humanitární evakuace". Rusko má podle mluvčího dostatek sil, operace na Ukrajině "postupuje podle plánu a skončí ve stanoveném čase a v plném rozsahu". Peskov však blíže neupřesnil, co těmito slovy vlastně myslí.

Putinův mluvčí uvedl, že Rusko je s to minimalizovat škody způsobované sankcemi, které Západ na zemi uvaluje v odvetě za útok na Ukrajinu. "Jsou všechny důvody předpokládat, že následky této ekonomické války budou omezeny na minimum," prohlásil.

Peskov podle agentury Reuters popřel, že by Rusko požádalo Čínu o vojenské vybavení, jak tvrdí američtí představitelé. Za dezinformaci to dnes označil i Peking.