Ve společném telefonátu britský premiér Boris Johnson, americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz vyzvali k vojenské zdrženlivosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Agentuře MAAE by podle nich mělo být urychleně umožněno vyslat inspektory do této lokality, uvedla agentura DPA s odvoláním na mluvčího německé vlády.

Západní lídři nadto konstatovali "pevné odhodlání podporovat Ukrajinu tváří v tvář ruské invazi", uvádí se ve společném prohlášení zveřejněném kanceláří britského ministerského předsedy, z něhož citovala agentura Reuters.

Rusko a Ukrajina se v posledních týdnech opakovaně vzájemně obviňovaly z ostřelování bezprostředního okolí elektrárny, která se nachází ve městě Enerhodar v Záporožské oblasti a kterou stále řídí ukrajinští technici. Šéf ukrajinské vojenské správy ve městě Nikopol Jevhen Jevtušenko dnes podle serveru Kyiv Independent uvedl, že ruské síly z prostor elektrárny ostřelovaly dělostřelectvem hřbitov v obci Marhanec.

Francouzský prezident při pátečním telefonickém rozhovoru sdělil svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, že je znepokojen bezpečnostními riziky v jaderném zařízení. Šéf šéf Kremlu podle něj souhlasil s vysláním expertů MAAE do této elektrárny.