Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záporožská jaderná elektrárna byla opět připojena k vnější síti

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Rusy okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na jihu Ukrajiny byla opět připojena k vnější síti poté, co bylo vnější napájení v noci na čtvrtek přerušeno při ruském ostřelování, které poničilo vedení vysokého napětí. Informovala o tom dnes Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Oba přívody vnějšího elektrického proudu byly opraveny a znovu napojeny v pátek odpoledne, oznámil generální ředitel MAAE Mariano Grossi. V dnešním prohlášení dále zopakoval svou výzvu ke zřízení zóny jaderné bezpečnosti a ochrany kolem největší jaderné elektrárny v Evropě, aby se předešlo jaderné nehodě. "Nemůžeme si už dovolit ztrácet další čas. Musíme jednat, dokud není příliš pozdě," řekl Grossi.

Po odpojení od vnější sítě musely být reaktory elektrárny chlazeny s pomocí záložních dieselgenerátorů, které měly palivo na 15 dní.

Elektrárna je už delší dobu obsazena ruskými vojáky, ale stále ji obsluhují ukrajinští zaměstnanci. Areál zařízení byl opakovaně ostřelován, z čehož se navzájem obviňovaly obě bojující strany, tedy Rusko i Ukrajina.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.