Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zástupci členských států se shodly na prodloužení používání covidových certifikátů

Covid pas, ilustrační foto
Covid pas, ilustrační foto
Foto: INCORP images

Zástupci členských států a Evropského parlamentu se dnes shodli, že prodlouží o rok používání unijních covidových certifikátů. Oznámilo to francouzské předsednictví Evropské unie. V současnosti většina unijních států covidový pas po cestujících ze zahraničí nevyžaduje. Podle Evropské komise by ale certifikáty mohly být užitečné v budoucnosti, pokud by se epidemiologická situace zhoršila, napsala agentura AFP.

Unijní covidové certifikáty přestanou platit 30. června. Dnešní dohoda má zaručit prodloužení jejich fungování do 30. června příštího roku. Rozhodnutí ale musí ještě oficiálně schválit Evropský parlament a členské země.

Unijní covidové pasy začaly platit od 1. července loňského roku. Jejich cílem bylo usnadnit cestování mezi členskými zeměmi. V souvislosti s pandemií covidu-19 mnoho států vyžadovalo od cestujících ze zahraničí, aby se prokázali negativním testem, očkováním proti covidu-19 či proděláním nemoci. Covidový pas napomáhal tyto požadavky splnit.

Velká většina unijních zemí covidový pas po cestujících ze zahraničí v současnosti nevyžaduje, protože se vývoj nových případů nákazy v uplynulých měsících zlepšil. "Epidemiologická situace se ale může rychle změnit," uvedl evropský komisař Didier Reynders. Podle něj tak covidové pasy zůstávají důležitým nástrojem, jak "usnadnit volné a bezpečné cestování v případě, že by nárůst infekce donutil členské státy dočasně obnovit omezení". Cílem podle Reynderse ale zůstává zaručit v Evropské unii cestování bez přílišných administrativních překážek.

Témata:  EU covid pasy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.