Unijní covidové certifikáty přestanou platit 30. června. Dnešní dohoda má zaručit prodloužení jejich fungování do 30. června příštího roku. Rozhodnutí ale musí ještě oficiálně schválit Evropský parlament a členské země.

Unijní covidové pasy začaly platit od 1. července loňského roku. Jejich cílem bylo usnadnit cestování mezi členskými zeměmi. V souvislosti s pandemií covidu-19 mnoho států vyžadovalo od cestujících ze zahraničí, aby se prokázali negativním testem, očkováním proti covidu-19 či proděláním nemoci. Covidový pas napomáhal tyto požadavky splnit.

Velká většina unijních zemí covidový pas po cestujících ze zahraničí v současnosti nevyžaduje, protože se vývoj nových případů nákazy v uplynulých měsících zlepšil. "Epidemiologická situace se ale může rychle změnit," uvedl evropský komisař Didier Reynders. Podle něj tak covidové pasy zůstávají důležitým nástrojem, jak "usnadnit volné a bezpečné cestování v případě, že by nárůst infekce donutil členské státy dočasně obnovit omezení". Cílem podle Reynderse ale zůstává zaručit v Evropské unii cestování bez přílišných administrativních překážek.