reklama

"Neuzavíráme tuhle kapitolu. Ukrajinský prezident se rozhoduje a zvažuje plusy a minusy," řekl Kuleba na pátečním brífinku podle RFE/RL. Ministr zahraničí uvedl, že konání voleb během války s Ruskem by bylo bezprecedentní výzvou.

Zelenskyj v srpnu řekl, že je připraven znovu kandidovat na prezidenta, pokud volby na Ukrajině proběhnou v příštím roce a tou dobou bude nadále trvat válečný stav. Během kampaně v roce 2019 tvrdil, že o druhé funkční období usilovat nehodlá.

"V roce 2024, pokud bude válka pokračovat a pokud se budou konat volby, nikdy v životě neopustím svou zemi. Protože jsem garantem ústavy a budu ji bránit v každém případě," reagoval úřadující ukrajinský prezident na dotaz ohledně další kandidatury.

Lídr válkou zmítané změně upřesnil některé podmínky pro konání voleb. "Volby by měly být na našem území, aby měli možnost volit vojáci, v první linii, proto potřebujeme pozorovatele z celého světa. Chci, aby vše bylo podle zákona, transparentní a demokratické, jako tomu bylo ve volbách, kdy jsem se stal prezidentem," poznamenal.

Hlava státu také prohlásila, že možnost vykonat své volební právo by měli mít také uprchlíci. Zmínila také otázku bezpečnosti v případě ruských útoků.

Zelenskyj se stal prezidentem v dubnu 2019 na pět let, řádný termín voleb tak připadá na jaro příštího roku. Podle průzkumů by nyní úřad s přehledem obhájil. Ukrajinské zákony ovšem zakazují pořádání voleb během válečného stavu, který v zemi aktuálně platí.