Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k ukrajinskému návrhu na ukončení války na Ukrajině. Odpověď ale dosud nedostal, informovala agentura Interfax-Ukrajina. Peking v únoru představil vlastní mírový plán, který by se podle dnešního vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina mohl stát základem pro urovnání konfliktu na Ukrajině. Podle šéfky německé diplomacie Annaleny Baerbockové je výsledek dnešního jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s Putinem v Moskvě zklamání.
"Veřejně i diplomatickou cestou jsme Číně sdělili náš mírový návrh a vyzvali ji, aby se připojila. Čekáme na odpověď," řekl Zelenskyj po svém dnešním setkání s japonským premiérem Fumio Kišidou v Kyjevě. Dodal, že dosud nemá žádné podrobnosti ohledně možného telefonického rozhovoru s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, o němž spekulovala média.
Ruský prezident Putin po rozhovorech se Si Ťin-pchingem v Moskvě uvedl, že čínský mírový plán by mohl být základem ukončení konfliktu na Ukrajině. Současně dodal, že dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat v tomto směru.
Peking v plánu mimo jiné vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzývá ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se hlásí k principu "svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí". Zelenskyj dříve uvedl, že by Kyjev měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, a zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí. Základní podmínkou Ukrajiny pro mírová jednání je stažení ruských vojsk z ukrajinského území.
Německá ministryně zahraničí Baerbocková návštěvu Si Ťin-pchinga v Moskvě označila za zklamání, neboť Čína měla příležitost dostát roli a odpovědnosti stálého člena Rady bezpečnosti OSN, jehož výsadou není jen vznášení veta, ale i práce ve prospěch míru. Baerbocková upozornila, že dnešní prohlášení Moskvy a Pekingu - které vystupuje proti "jednostranným sankcím" vyhlášeným s opomenutím Rady bezpečnosti OSN - "se nezmiňuje o skutečnosti, že v posledním roce zažíváme ve světě útočnou válku, nebo jak by se to dalo jinými slovy nazvat; jako by tato válka celý rok vůbec nebyla".
Čínský plán urovnání konfliktu na Ukrajině šéfka německé diplomacie označila za poziční dokument, ve kterém není pojmenovaný útočník ani oběť, a proto podle jejího názoru nemůže znamenat "skutečný příspěvek na cestě k míru". Čína má přitom coby stálý člen Rady bezpečnosti OSN mimořádnou odpovědnost, zdůraznila podle agentury DPA Baerbocková.
Témata: Volodymyr Zelenskyj
Související
23. listopadu 2024 18:48
23. listopadu 2024 9:50
20. listopadu 2024 14:52
20. listopadu 2024 12:24
19. listopadu 2024 20:48
16. listopadu 2024 19:37