Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj je na návštěvě Itálie, setkal se i s papežem Františkem

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj strávil sobotu na návštěvě Apeninského poloostrova. V Římě jednal s vrcholnými italskými politiky, svým protějškem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou. Na závěr se setkal s papežem Františkem.

"Dnes jsem v Římě. Setkám se s italským prezidentem Sergiem Mattarellou, italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a papežem Františkem. Důležitá návštěva pro blížící se vítězství Ukrajiny," uvedl Zelenskyj na twitteru.

Ukrajinský prezident nejprve zamířil do prezidentského paláce. "Jsme zcela na vaší straně," prohlásil Mattarella, zatímco vítal svého protějška. Podle AP ho pak ujistil, že vojenská a finanční pomoc ze strany Itálie bude pokračovat.

Zelenskyj se poté vydal za Meloniovou, oba politici jednali za zavřenými dveřmi. "Zpráva je stručná a jasná. Budoucnost Ukrajiny je mírová a svobodná. A taková je i budoucnost Evropy," poznamenala premiérka, která zopakovala, že hodlá podporovat ambice Kyjeva na vstup do Evropské unie po provedení požadovaných reforem.

Lídr Ukrajiny se na závěr návštěvy na Apeninském poloostrově sešel ve Vatikánu s papežem Františkem, jemuž řekl, že je to pro něj "velká čest". Policisté před jeho příjezdem přesunuli turisty na jednu polovinu Svatopetrského náměstí.

Očekává se, že Zelenského zahraniční cesta bude pokračovat návštěvou Německa, které však zatím nic oficiálně nepotvrdilo.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Itálie

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy