Zelenskyj odpoledne zveřejnil výsledky jednání s premiérem Ulfem Kristerssonem. Dohodli se například na společné produkci obrněných vozidel CV-90 na Ukrajině či na aktivním švédském zapojení do poválečné obnovy napadené země, přičemž by se měl zapojit i soukromý kapitál.

Podle ukrajinského prezidenta se diskutovalo o krocích, které by vedly k předání stíhaček Gripen, na nichž už nyní trénují jeho krajané. Stockholm zároveň podpořil Kyjev na cestě do Evropské unie.

"Olena a já jsme dorazili do Švédska," oznámil Zelenskyj po 10. hodině na sociální síti X. Ohledně programu návštěvy uvedl, že se sejde také s představiteli královské rodiny. "Spojenectví, obranná spolupráce, unijní integrace a společná euro-atlantická bezpečnost," vyjmenoval očekávaná témata jednání.

Ukrajinský prezident a první dáma rovněž poděkovali všem Švédům, kteří podporují Ukrajinu. Stockholm v uplynulých dnech sdělil, že plánuje nový, již třináctý balík vojenské pomoci napadené zemi. Součástí má být munice či náhradní díly pro dříve dodané zbraňové systémy.

"Naším hlavním cílem je posílení ukrajinských bojovníků na zemi i ve vzduchu, rozvoj vzájemné spolupráce, zejména v obranném průmyslu, ukrajinská evropská integrace a společná bezpečnost v euro-atlantickém prostoru," doplnil Zelenskyj na telegramu.

Švédsko a Finsko podaly kvůli ruské agresi vůči Ukrajině žádost o vstup do NATO. Zatímco Helsinky už se staly 31. členem aliance, Stockholm nadále čeká na vyslovení souhlasu ze strany Turecka.