"Ztráty ruských vojáků jsou kolosální. Dynamika ztrát okupantů k 17. dni (války) je již taková, že lze s jistotou říci: jedná se o největší úder ruské armádě za poslední desetiletí," prohlásil ukrajinský prezident. Podle něj od začátku invaze pozbylo bojeschopnost 31 ruských taktických skupin o velikosti praporu.

Zelenskij dále uvedl, že hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Požádal je, aby vyvinuli tlak na Rusko s cílem dosáhnout propuštění starosty okupovaného Melitopolu, kterého podle Kyjeva v pátek unesli ruští vojáci. Za jeho osvobození dnes podle ukrajinských úřadů ve městě na jihu Ukrajiny demonstrovaly tisíce lidí.

Ukrajina podle Zelenského plně dodržuje příměří kolem humanitárního koridoru z obleženého města Mariupol, kde na evakuaci čekají desítky tisíc civilistů. Vyzval Moskvu, aby učinila to samé. Dosavadní pokusy vyvést civilní obyvatelstvo z přístavního města u Azovského moře do bezpečí ztroskotaly na nedodržování klidu zbraní, z něhož se obě strany viní navzájem.

Zelenskyj dále vyzval ukrajinský parlament, aby zrušil daň z přidané hodnoty a spotřební daň na benzín a naftu. Předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk podle serveru RBK Ukrajina k tomuto bodu již připravuje schůzi.