Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj: Kvůli ruským vojenským posilám nemůže Ukrajina snížit intenzitu bojů

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Rusko posílá na Ukrajinu další jednotky a ukrajinská armáda proto nemůže snížit intenzitu bojů. V dnešním videoposelství to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ztráty ruské armády jsou podle něj největší za poslední desetiletí. Vyzval také mezinárodní společenství, aby pomohlo dosáhnout propuštění starosty obsazeného Melitopolu, kterého podle Kyjeva unesli ruští vojáci.

"Ztráty ruských vojáků jsou kolosální. Dynamika ztrát okupantů k 17. dni (války) je již taková, že lze s jistotou říci: jedná se o největší úder ruské armádě za poslední desetiletí," prohlásil ukrajinský prezident. Podle něj od začátku invaze pozbylo bojeschopnost 31 ruských taktických skupin o velikosti praporu.

Zelenskij dále uvedl, že hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Požádal je, aby vyvinuli tlak na Rusko s cílem dosáhnout propuštění starosty okupovaného Melitopolu, kterého podle Kyjeva v pátek unesli ruští vojáci. Za jeho osvobození dnes podle ukrajinských úřadů ve městě na jihu Ukrajiny demonstrovaly tisíce lidí.

Ukrajina podle Zelenského plně dodržuje příměří kolem humanitárního koridoru z obleženého města Mariupol, kde na evakuaci čekají desítky tisíc civilistů. Vyzval Moskvu, aby učinila to samé. Dosavadní pokusy vyvést civilní obyvatelstvo z přístavního města u Azovského moře do bezpečí ztroskotaly na nedodržování klidu zbraní, z něhož se obě strany viní navzájem.

Zelenskyj dále vyzval ukrajinský parlament, aby zrušil daň z přidané hodnoty a spotřební daň na benzín a naftu. Předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk podle serveru RBK Ukrajina k tomuto bodu již připravuje schůzi.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy